Mieszkańcy Augustowa podzieleni w sprawie blokady krajowej drogi numer 8. Część z nich nie zaakceptowała decyzji władz miasta o przerwaniu protestu i nie zamierza przerywać blokowanie drogi. Protestujący domagają się budowy obwodnicy miasta przez dolinę Rospudy.
W poniedziałek wieczorem burmistrz Augustowa Leszek Cieślik zdecydował, że droga nr 8 w centrum miasta zostanie odblokowana.
W poniedziałek od południa zablokowane było główne rondo Augustowa, przepuszczano tylko samochody uprzywilejowane i osobowe. Manifestujący zgromadzili się na rondzie oraz przy znajdującym się nieopodal ronda Urzędzie Miejskim w Augustowie.
Podczas blokady przed Augustowem stanęły na poboczach kolejki ciężarówek, które utrudniały jazdę innym samochodom. Kierowcy TIR-ów byli zdenerwowani. Kilka razy policja musiała interweniować i tłumaczyć, że jazda "ósemką" była niemożliwa z powodu blokady mieszkańców Augustowa.
Tymczasem grupa ośmiu ekologów rozpoczęła rozbijanie obozu Greenpeace kilkanaście kilometrów od Augustowa na trasie obwodnicy miasta. Na prywatnym gruncie w pobliżu miejscowości Gatno stoi już kilka namiotów, które rozstawili ekolodzy. Na razie plac jest prawie pusty i czeka na kolejnych „zielonych”.
Teren, na którym stanie obóz Greenpeace, ma kilka tysięcy metrów kwadratowych i może pomieścić nawet kilkaset namiotów. Większość ekologów ma przyjechać do obozu w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. O swoich planach poinformują prawdopodobnie na wtorkowej konferencji prasowej.
W miejscu poprzedniego obozu Greenpeace w Rospudzie znajdują się ochroniarze właściciela gruntu, którzy nikogo tam nie wpuszczają. W miejscu, gdzie w lutym obozowali ekolodzy, ma zostać wyciętych ok. 20 tysięcy drzew, by powstała tam droga szybkiego ruchu.
To wariant ekologów obwodnicy Augustowa zniszczy środowisko w znacznie większym stopniu niż ten przez dolinę Rospudy - uważa profesor Aleksander Sokołowski, który na badania Puszczy Augustowskiej poświęcił ponad 40 lat. Do opracowania profesora z Instytutu Badania Leśnictwa dotarł reporter RMF FM Paweł Świąder. Posłuchaj jego relacji: