​Ponad 8 tysięcy mieszkańców Będzina na Śląsku nie może korzystać z wody. Ta płynąca w miejskiej sieci jest skażona bakterią coli - informuje dziennikarz RMF FM Bartłomiej Paulus. Problemy dotyczą Osiedla Zamkowego i Śródmieścia. Woda, nawet po przegotowaniu, nie nadaje się do picia. Nie można nią także myć owoców czy naczyń, nie można się w niej także kąpać. Jak informują wodociągi, wodę można używać tylko do celów sanitarnych.

​Ponad 8 tysięcy mieszkańców Będzina na Śląsku nie może korzystać z wody. Ta płynąca w miejskiej sieci jest skażona bakterią coli - informuje dziennikarz RMF FM Bartłomiej Paulus. Problemy dotyczą Osiedla Zamkowego i Śródmieścia. Woda, nawet po przegotowaniu, nie nadaje się do picia. Nie można nią także myć owoców czy naczyń, nie można się w niej także kąpać.  Jak informują wodociągi, wodę można używać tylko do celów sanitarnych.
Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Bielecki /PAP

W sobotę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Będzinie wydał komunikat ws. nieprzydatności do spożycia ani celów higienicznych wody na Osiedlu Zamkowym oraz w śródmieściu. Woda z kranu tymczasowo nie nadaje się tam do spożycia nawet po przegotowaniu. Z wody będzie można korzystać, gdy sanepid potwierdzi jej mikrobiologiczną jakość

Oznacza to, na razie że woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania napojów i potraw, mycia produktów spożywczych, przygotowywania lodu czy mycia naczyń kuchennych i sztućców. Nie należy się też nią myć; można jedynie używać jej w celach sanitarnych, czyli do spłukiwania toalet.

W związku z tym lokalny samorząd zaapelował o korzystanie w celach spożywczych i higienicznych z wody dostarczanej beczkowozami - w cztery miejsca na Os. Zamkowym (przy parkingu na ul. Chrobrego, przy przedszkolu nr 2 na ul. Turniejowej, przy kościele św. Jadwigi Śląskiej oraz przy sądzie na ul. Królowej Jadwigi), a także w pięć miejsc w śródmieściu (na Plac 3 Maja, przy Straży Pożarnej, przy dworcu PKP, przy Urzędzie Miejskim oraz przy komendzie policji).

Woda z beczkowozów nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Jednak osoby z osłabioną odpornością, a także rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci, powinny zachować szczególną ostrożność.

Obszar, w którym woda nie nadaje się do spożycia, to na Os. Zamkowym ulice: Jasielska, Turniejowa, Rycerska, Krościeńska, Mieszka I, Chrobrego, Grunwaldzka, Piastowska. W śródmieściu woda niezdatna jest do picia w obrębie ulic: Bema, Potockiego, Rybnego Rynku, Małachowskiego, Modrzejowskiej, Piłsudskiego, Zawale, Joselewicza, 11 Listopada, Krasickiego, Gawlika, Jasnej, Placu 3 Maja, Placu Kazimierza Wielkiego, Kościuszki oraz Moniuszki.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach problem dotyka łącznie ok. 8 tys. osób.

Według informacji będzińskiego sanepidu komunikat o poprawie jakości wody zostanie wydany po uzyskaniu dwóch kolejnych wyników badań potwierdzających spełnienie wszystkich wymagań mikrobiologicznych

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(ph)