Polska, obok Australii, znalazła się na pierwszym miejscu wśród krajów, które Kanadyjczycy oceniają pozytywnie. W badaniu obejmującym rok 2022 Australia była najczęściej wybierana przez osoby w wieku od 18 do 34 lat jako najbardziej pozytywnie postrzegany kraj, podczas gdy Kanadyjczycy w wieku 55 lat i starsi wybrali Polskę - podkreśla ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski. Jak tłumaczy, to m.in. efekt olbrzymiej pomocy Polaków dla Ukrainy.

Informacje na temat polskich działań w obliczu wojny pokazały Polskę jako zaufanego partnera w NATO, lidera wschodniej flanki NATO i ważnego europejskiego kraju.

W rozmowie z naszym korespondentem Pawłem Żuchowskim ambasador Witold Dzielski podkreśla, że w ostatnich kilkunastu miesiącach absolutnym priorytetem aktywności ambasady w Ottawie było tworzenie klimatu sprzyjającego decyzjom Kanady, by kraj ten pomagał wzmacniać bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i zwiększał pomoc dla Ukrainy. W efekcie Kanada dwukrotnie zwiększyła obecność swoich sił zbrojnych na wschodniej flance NATO.

Dramat na Ukrainie spowodował, że kanadyjska opinia publiczna i kanadyjskie władze na wszystkich szczeblach, również opozycja, bardzo zainteresowały się Polską - przekonuje Witold Dzielski.

Jak dodaje, jest to ogromna zmiana w postrzeganiu Polski i zainteresowaniu Polską. Dokładamy wszelkich starań, żeby ten dwustronny dialog na rzecz interesów Polski, na rzecz regionu, ale też na rzecz wsparcia Ukrainy realizować - zaznaczył.

Intensywne kontakty

Ambasador RP w Kanadzie podkreślił, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy doszło do niespotykanej dotychczas liczby wizyt kanadyjskich polityków w Polsce i polskich polityków w Kanadzie. Witold Dzielski wymienił wizytę premiera Justina Trudeau, wicepremiera Chrystii Freeland, ministra obrony Anity Anand, ministra spraw zagranicznych Mélanie Joly czy ministra ds. imigracji i obywatelstwa Seana Frasera.

Z polskich przedstawicieli w Kanadzie byli premier Mateusz Morawicki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak czy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślił w rozmowie z naszym dziennikarzem polski dyplomata, Polska chce wykorzystać ten czas intensywnych relacji z Kanadą, by procentowało to na kolejne lata.

Witold Dzielski ocenia, że od wybuchu wojny na Ukrainie doszło do pogłębienia relacji z Kanadą w zakresie politycznym. Polska chce jednak rozwijać także relacje gospodarcze. Prowadzone są rozmowy w sprawach bezpieczeństwa energetycznego. Polski ambasador zauważa, że relacje z Kanadą zmieniły się i ocenia, że w najbliższych latach będą się mocno rozwijały.

W zakresie politycznym współpraca jest ugruntowana. Natomiast w zakresie tematyki bezpieczeństwa i współpracy wojskowej bardzo intensywnie budujemy relacje, współpracujemy. Kanadyjczycy są dalej otwarci i chętni do współpracy - zapewnia.

Opracowanie: