Nagły zwrot ws. Kajetana P., oskarżonego o brutalne zabójstwo nauczycielki włoskiego. Wyrok miał zapaść dziś, ale nagle zdecydowano o wznowieniu przewodu sądowego. Ciąg dalszy zawirowań w sprawie ułaskawienia Arkadiusza Kraski. Prokuratura Krajowa twierdzi, że żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Kraski. Mężczyzna 18 lat temu został skazany na dożywocie. Odwet za niewygodną uchwałę? Tak prokuratorzy komentują decyzję prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Zdecydował on o przeniesieniu zasłużonego w wielu ważnych śledztwach krakowskiego prokuratora regionalnego Mariusza Krasonia do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu. Hubert Hurkacz nie dał rady Novakowi Djokoviciowi na Wimbledonie - a widowisko było naprawdę imponujące. To niektóre z najważniejszych wydarzeń piątku. Przeczytajcie nasze podsumowanie dnia.

Zwrot w sprawie Kajetana P. Wyrok najwcześniej w październiku

Wciąż bez wyroku w sprawie Kajetana P. Mężczyzna oskarżony m.in. o brutalne zabójstwo nauczycielki włoskiego Katarzyny J. miał dziś poznać wyrok. Ten jednak usłyszy najwcześniej w październiku, gdyż pojawiła się decyzja o wznowieniu przewodu sądowego.

Wyrok ws. Kajetana P. zapadnie najwcześniej 4 października. Sąd podjął decyzję z urzędu. Na czyj wniosek? Proszę pytać sądu - powiedział pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Oskarżony opuścił sąd.

Śmierć 9-miesięcznej Blanki. Pierwsze zarzuty władz Olecka wobec MOPS-u

Są pierwsze zarzuty władz Olecka w stosunku do działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Urząd wszczął kontrole w MOPS-ie po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki w rodzinie objętej monitoringiem tego ośrodka.

Według władz Olecka, pracownik MOPS-u nie był na rozprawie, podczas której sąd decydował o zwrocie Blanki biologicznej matce, po skierowaniu dziecka do rodziny zastępczej. Ośrodek złożył w tej sprawie do akt negatywną opinię. 

Zasłużony prokurator oddelegowany. Odwet za niewygodną uchwałę?

Szokująca decyzja kadrowa prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Zdecydował on o przeniesieniu zasłużonego w wielu ważnych śledztwach krakowskiego prokuratora regionalnego Mariusza Krasonia do Prokuratury Rejonowej we Wrocławiu. Krasoń był zaangażowany w przyjęcie uchwały, w której śledczy z regionu krakowskiego alarmowali o naruszaniu niezależności prokuratorskiej przez pozasłużbowe oddziaływanie przełożonych na postępowania.

Prokuratorzy, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz Krzysztof Zasada, nie mają wątpliwości, że to odwet za niewygodną uchwałę. To degradacja i faktyczna kara dyscyplinarna bez postępowania dyscyplinarnego - powiedział jeden z naszych rozmówców. Inny zwraca uwagę na dużą dotkliwość tej decyzji - prokurator będzie pracował 300 kilometrów od domu. 

PK: Żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Kraski

Dowody wskazujące na nieprawidłowości w przeprowadzeniu niektórych czynności śledczych przez funkcjonariuszy policji nie świadczą o niewinności skazanego. Żaden z nowych dowodów nie świadczy bezpośrednio o braku winy Arkadiusza Kraski - oświadczyła Prokuratura Krajowa.

Rzeczniczka PK prok. Ewa Bialik w oświadczeniu w tej sprawie przekazanym PAP podkreśliła, że "w opinii Prokuratury Krajowej przeprowadzenie ponownego postępowania przed sądem i ponowna drobiazgowa weryfikacja wszystkich dowodów da najlepszą gwarancję pełnego i rzetelnego wyjaśnienia okoliczności morderstwa".

Jak wcześniej informował zespół prasowy Sądu Najwyższego, do SN wpłynęło pismo prokuratora regionalnego w Szczecinie, w którym zmieniono wniosek ws. skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie Arkadiusza Kraski i zwrócono się o przekazanie sprawy do I instancji zamiast uniewinnienia.


Spór o cyklotron. Stawką zdrowie i życie małych pacjentów chorych na raka

Kuriozalna sytuacja wokół jedynego w Polsce Centrum Cyklotronowego w Krakowie Bronowicach. Wciąż nie ma możliwości leczenia tam dzieci chorujących na raka. Wszystkie zainteresowane instytucje nie dość, że nie mogą dojść do porozumienia, to dodatkowo jeszcze obwiniają siebie nawzajem. W konsekwencji leczenie protonami jest niedostępne dla dzieci. Około 20 małych pacjentów rocznie, nie uzyskując takiej pomocy, może z tego powodu umrzeć.


Aleksandra Dulkiewicz: Chcę zaprosić do wspólnego świętowania 1 września u stóp pomnika

Dzisiaj chcę zaprosić do wspólnego świętowania. 1 września o 4.45 spotkajmy się u stóp pomnika, razem z harcerzami, ale także zaprosiliśmy kilkanaście miast z całej Europy doświadczonych II wojną światową - powiedziała w piątek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Odnosząc się do przyjętej w czwartek przez Sejm specustawy ws. Westerplatte prezydent Gdańska podkreśliła: "Wczoraj byliśmy świadkami kolejnego etapu procesu legislacyjnego, który ma doprowadzić do tego, by to miejsce, w którym się znajdujemy, zostało przejęte przez państwo polskie. Nie byłoby pewnie w tym nic złego, gdybyśmy wszyscy jak tu jesteśmy - środowiska kombatanckie, historycy, muzealnicy, wszyscy wspólnie razem - przy jednym stole ustalili, jak ma wyglądać pamięć tego miejsca".

Ktoś celowo mógł podpalić magazyn z odpadami w Chybiu

Będzie prokuratorskie śledztwo w sprawie czwartkowego pożaru magazynu z odpadami w Chybiu na Śląsku Cieszyńskim. Pożar opanowano wieczorem, ale nadal trwa dogaszanie pogorzeliska.

Śledczy już teraz nie wykluczają, że mogło dojść do podpalenia. To na razie jedna z hipotez, ale nie sposób jej wykluczyć.

W magazynie składowane były głównie zwoje z tekstyliami oraz tworzywa sztuczne, które miały zostać usunięte. Nakazał to właścicielowi magazynu wójt Chybia. W piątek urzędnicy mieli sprawdzić, czy polecenie wykonano. W czwartek magazyn zaczął płonąć.

Policja znalazła lokatorki mieszkania, w którym wybuchł gaz

Zielonogórska policja odnalazła matkę i córkę - lokatorki mieszkania, w którym w środę wybuchł gaz. W piątek policja opublikowała komunikat, prosząc o pomoc w ich odnalezieniu.

53-latka i 77-latka zostały odnalezione w piątek po południu w lesie za ogródkami działkowymi w zielonogórskiej dzielnicy Jędrzychów. Koczowały w prowizorycznym szałasie. Na widok policjantów młodsza próbowała uciekać.

Postawił się wielkiemu Novakowi Djokoviciowi: Widowiskowy pojedynek Huberta Hurkacza na Wimbledonie!

To był widowiskowy i emocjonujący pojedynek: w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu Hubert Hurkacz przegrał wprawdzie z liderem światowego rankingu Serbem Novakiem Djokoviciem, ale swoją postawą zasłużył na uznanie zarówno przeciwnika, jak i wymagającej wimbledońskiej publiczności.

Losy spotkania rozstrzygnęły się w czterech setach: 5:7, 7:6 (7-5), 1:6, 4:6.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>

Zwycięsko schodził dziś natomiast z londyńskiego kortu deblista Łukasz Kubot, grający w parze z Marcelo Melo. W drugiej rundzie wielkoszlemowej rywalizacji polsko-brazylijski duet pokonał Australijczyków Matta Reida i Aleksa De Minaura 6:7 (11-13), 6:4, 6:3, 7:6 (12-10) i po ponad 3 godzinach gry zameldował się w 1/8 finału.

Sadźmy drzewa. Lasy mogą uratować nam klimat!

Przywracanie pokrywy leśnej na Ziemi, tam, gdzie jest to możliwe, może okazać się najskuteczniejszą metodą walki z ociepleniem klimatu - piszą na łamach czasopisma "Science" badacze z Crowther Lab przy Politechnice Federalnej (ETH) w Zurychu.

Ich przełomowa praca pokazuje, że lasy mogą przechwycić nawet dwie trzecie wyemitowanych przez gospodarkę człowieka gazów cieplarnianych.

By tak się stało, powinniśmy zalesić teren porównywalny z obszarem Stanów Zjednoczonych Ameryki. A co najistotniejsze, można to zrobić praktycznie bez zmniejszania powierzchni terenów przeznaczonych obecnie pod uprawy rolne.