W poniedziałek obrabowano muzealny skarbiec w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe. Łupem złodziei padły bezcenne kosztowności. Żaden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej nie ma szans wygrać z Andrzejem Dudą w II turze wyborów prezydenckich - taki wniosek płynie z prezydenckiego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. W Koninie przeprowadzono kolejne oględziny na miejscu śmiertelnego postrzelenia 21-latka przez policjanta. Narodowy Bank Polski ogłosił dziś zakończenie tajnej akcji sprowadzania do kraju 100 ton złota. "Kończę pracę w MSWiA z poczuciem dobrze wykonanych zadań, których efekty ocenili wyborcy, a obraz medialny skoryguje czas" - ogłosił Jarosław Zieliński, dotychczasowy wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Dwie osoby obrabowały muzealny skarbiec w Dreźnie, znany jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie) - wynika z zapisów z kamer monitoringu. Taką informację przekazał szef drezdeńskiej policji kryminalnej.
Dyrektor generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie Marion Ackermann oświadczyła, że nie da się oszacować finansowej wartości skradzionych przedmiotów. Tłumaczyła, że ich wartość artystyczna nie ma konkretnego wymiaru pieniężnego.
Sędzia, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do nowej KRS, został odwołany z delegacji do sądu okręgowego - poinformowała rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska. Po orzeczeniu TSUE Sąd Okręgowy w Olsztynie, rozpoznając apelację w jednej ze spraw, uznał, że należy zbadać, czy sędzia, który wydawał wyrok w pierwszej instancji, jest sędzią należycie obsadzonym. Wysłał więc pismo do Kancelarii Sejmu. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka w odpowiedzi stwierdził, że Kancelaria Sejmu ma związane ręce w sprawie publikacji list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Powołał się przy tym na ochronę danych osobowych.
Żaden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej nie ma szans wygrać z Andrzejem Dudą w II turze wyborów prezydenckich - taki wniosek płynie z prezydenckiego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Jak wynika z badania, urzędujący prezydent pokonałby zarówno Małgorzatę Kidawę-Błońską, jak i Jacka Jaśkowiaka.
"O tej porze roku pięć lat temu prezydent Komorowski miał poparcie 76 proc. a Duda miał 7 proc. Naprawdę byłem zaskoczony, kiedy zobaczyłem te wyniki. Uważam, że to jest bardzo dobry wynik, wręcz zaskakująco dobry dla mnie po zgłoszeniu mojej kandydatury" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Jacek Jaśkowiak.
Narodowy Bank Polski ogłosił zakończenie tajnej akcji sprowadzania do kraju 100 ton złota. W akcję sprowadzania do kraju polskiego złota zaangażowanych było kilka tysięcy osób: głównie ze służb bankowych i bezpieczeństwa. Sztabki złota przez cały listopad były sprowadzane do Polski samolotami do Poznania i Warszawy. Potem niebieskie ciężarówki w eskorcie kilkudziesięciu komandosów rozwiozły złoto do kilkunastu skarbców w całym kraju.
W poniedziałek w Koninie przeprowadzono kolejne oględziny na miejscu śmiertelnego postrzelenia 21-latka przez policjanta. Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki powiedział, że prokurator zdecydował o powtórzeniu czynności "widząc potrzebę uzupełnienia dotychczasowych ustaleń". Oględziny przeprowadzono wraz z biegłymi różnych specjalności oraz policjantami.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - m.in. przekroczenia uprawnień - przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
Chodzi o głośne ubiegłotygodniowe głosowanie w Sejmie nad wyborem członków Krajowej Rady Sądownictwa, które zostało przez Witek anulowane, a stało się to po tym, jak posłanka PiS zwróciła marszałek Sejmu uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość może to głosowanie przegrać. Jej wypowiedź zarejestrowały sejmowe mikrofony.
Politycy KO domagają się m.in., by prokuratura przesłuchała w tej sprawie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Komentując sprawę, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka stwierdził: "Do tego typu inicjatyw podchodzimy z uwagą, ale też dużym spokojem".
"Kończę pracę w MSWiA z poczuciem dobrze wykonanych zadań, których efekty ocenili wyborcy, a obraz medialny skoryguje czas" - ogłosił Jarosław Zieliński, dotychczasowy wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Wkrótce potem o swojej nominacji na zastępcę szefa MSWiA poinformował Maciej Wąsik - wieloletni bliski współpracownik szefa MSWiA i ministra koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, a w latach 2006-09 wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Wąsik poinformował równocześnie, że nadal będzie pełnił funkcję sekretarza Kolegium ds. służb specjalnych.
"Uważam, że wybory prezydenckie w maju 2020 roku są dla opozycji do wygrania. (...) Wydaje mi się, że ja nie byłbym takim kandydatem, który byłby w stanie te wybory wygrać" - przyznał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM nowo wybrany szef Nowoczesnej Adam Szłapka. Równocześnie zaznaczył: "Powinniśmy jak najszybciej usiąść i znaleźć kandydata, który będzie reprezentował całą Koalicję Obywatelską".
"Czy będziemy rozszerzać prawybory (przeprowadzane obecnie w Platformie Obywatelskiej - przyp. RMF), czy nie - to jest jeszcze kwestia otwarta, na razie takiej formuły nie ma" - mówił dalej polityk.
"Gdyby Platforma sama wyłoniła w prawyborach swojego kandydata, a Nowoczesna zgłosiłaby swojego kandydata - to wtedy rozmawialibyśmy, który z tych kandydatów jest lepszy. Natomiast uważam, że dzisiaj największa odpowiedzialność w ramach Koalicji Obywatelskiej leży po stronie największego koalicjanta, czyli Platformy Obywatelskiej" - podsumował lider Nowoczesnej.
W internetowej części rozmowy Adam Szłapka zadeklarował m.in., że popiera pomysł podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat i że zagłosowałby za liberalizacją prawa aborcyjnego.
Ujawnił również, że w pierwszym kwartale przyszłego roku odbędzie się kolejna konwencja Nowoczesnej, "która zmieni statut i zrobi nowe wybory władz" partii.
Całą rozmowę Marcina Zaborskiego z Adamem Szłapką - do przeczytania, obejrzenia i posłuchania - znajdziecie TUTAJ! >>>>
Jarosław N. graniczny lekarz weterynarii z Koroszczyna usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków w sprawie transportu tygrysów. Został zawieszony w czynnościach służbowych - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Kot. W poniedziałek pojawiła się informacja, że resort klimatu wydał zgodę na wyjazd pięciu zwierząt do azylu w Hiszpanii.
Do tej pory w Hiszpanii krążyły o nich tylko legendy - legendy o tonach kokainy przemycanej do Europy z Ameryki Południowej na pokładzie okrętów podwodnych. Teraz po raz pierwszy hiszpańska policja zarekwirowała taki okręt. Mająca 22 metry długości, wybudowana w Gujanie Francuskiej jednostka miała na pokładzie 3000 kg kokainy, najprawdopodobniej kolumbijskiej. Osiadła na mieliźnie u wybrzeża Galicji. Sterowało nią trzech przemytników: dwóch zatrzymano, trzeci uciekł. Opuścił okręt w kombinezonie płetwonurka.