Dokładnie o godz. 11.51 Mars zbliżył się do Ziemi na odległość zaledwie - w skali kosmicznej - ok. 55,5 mln. km. To 1/3 odległości Ziemi od Słońca. Po raz kolejny taka konfiguracja planet powtórzy się dopiero 28 sierpnia 2287. Mars będzie jednak dobrze widoczny jeszcze przez kilka dni.

Mars jest dobrze widoczny od kilku tygodni. Czerwoną Planetę można obserwować nocą nad południowo-wschodniim horyzontem, ok 15 stopni nad Ziemią. Ze znalezieniem Marsa nie powinno być kłopotu, ponieważ jest to teraz najjaśniejszy obiekt.

Mapę, która ułatwi znalezienie Marsa przedstawia www.astronomia.pl. Na tym portalu znajdziecie też dużo więcej informacji o samym zbliżeniu Marsa i Ziemi.

Planety zbliżyły się na najmniejszą odległość dokładnie o godz. 11:51.

Zobacz również:

Znalazły się w tzw. opozycji. Jest to taki układ Słońca, Ziemi i Marsa, w którym ustawione są one w jednej linii. Obie planety znajdują się po tej samej stronie Słońca.

*Opozycja Ziemi i Marsa

*Zbliżenie Marsa i Ziemi zapowiedzią ważnych wydarzeń?

*Mars i Ziemia - porównanie

Bliskość Marsa to doskonała okazja, by zbadać jego powierzchnię za pomocą teleskopów. Oprócz tego w kierunku Czerwonej Planety zmierzają dwie bliźniacze sondy NASA, pojazd zbudowany przez Europejską Agencję Lotów Kosmicznych oraz próbnik wysłany przez Japończyków.

Wylądują one na Marsie i będą prowadzić badania jego gruntu. Może znajdą dowody życia na Czerwonej Planecie.

Wszyscy, którzy chcieli zobaczyć Marsa przez profesjonalne teleskopy, mogli przyjechać do Centrum Astronomicznego w Piwnicach koło Torunia. „Święto Marsa” zaczęło się tam już o godz. 21. W obserwatorium był także reporter RMF Marcin Friedrich. Posłuchaj relacji:

14:05