Do finału Szlachetnej Paczki zostało 100 dni. Dziś macie więc świetną okazja, by dołączyć do ekipy SuperW i zostać wolontariuszem! Dotąd zgłosiły się 4 tysiące, potrzeba jeszcze 10 tysięcy chętnych.
Dziś we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce odbywają się "Studniówki" Szlachetnej Paczki - specjalne happeningi pod pomnikami powstańców i bohaterów narodowych. Wybór miejsca - jak przyznaje mówi Małgorzata Kopciuch, specjalista ds. mediów Szlachetnej Paczki - nie jest przypadkowy, gdyż "pomniki mają podkreślać związek z historią oraz to, że wolontariusze Szlachetnej Paczki nie rekonstruują historii, ale ją tworzą".
W czasie studniówki Szlachetnej Paczki zanurzymy się w historię. Dlatego nasza akcja odbędzie się przed najważniejszymi pomnikami w kilkunastu miastach - zapowiada w rozmowie z RMF FM ksiądz Jacek Stryczek, pomysłodawca Szlachetnej Paczki.
Do 30 września Fundacja Wiosna musi zrekrutować blisko 14 tysięcy wolontariuszy w 800 lokalizacjach na terenie całej Polski. Inaczej - jak podkreśla Małgorzata Kopciuch - nie uda się dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących. Te 4 tys. wolontariuszy to tylko kropla w morzu potrzeb - dodaje.
Bez wolontariuszy - których zadaniem jest docieranie do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określenie, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy - nie ma Szlachetnej Paczki. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie - wyjaśniła.
Żeby zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki należy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie odbyć rozmowę kwalifikacyjną i odbyć jednodniowe szkolenie. Chętni mogą zgłaszać się do 30 września.
Tegoroczny finał akcji, podczas którego paczki dotrą do rodzin, odbędzie się 9-10 grudnia.
Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Paczki są przekazywane raz w roku, przed świętami Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy akcja została zorganizowana w Krakowie w 2000 r., kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka obdarowała 30 ubogich rodzin. W ramach ubiegłorocznej XVI edycji Szlachetnej Paczki pomoc o łącznej wartości ponad 47 mln zł trafiła do blisko 19 tys. rodzin w całej Polsce