Wystartowały zapisy do tegorocznej jubileuszowej edycji charytatywnego biegu Poland Business Run. Tak jak w poprzednim roku, bieg odbędzie się w formie zdalnej już we wrześniu – mówi Agnieszka Pleti, prezes fundacji Poland Business Run. Zapisywać można się do końca maja. Przez ostatnie lata fundacja pomogła setkom osób z niepełnosprawnością ruchu lub po amputacjach.

Ruszyły zapisy na największą w Polsce charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run, która odbędzie się 5 września. Biegacze, reprezentując swoje firmy, pomogą zebrać środki na wsparcie osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Ze względu na wirtualną formułę wydarzenia dołączyć do niego mogą osoby z całego świata. W 2020 roku biegacze pochodzili z aż 17 krajów. Wsparli 71 beneficjentów.

Zapisy na 10. bieg Poland Business Run zakończą się 31 maja. Ta wyjątkowa, jubileuszowa edycja, podobnie jak zeszłoroczna, będzie miała formę wirtualną. Oznacza to, że każdy uczestnik samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września, a udokumentowane wyniki prześle za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej.

Cały dzień dostępny będzie streaming ze studia Fundacji Poland Business Run, podczas którego organizatorzy na bieżąco będą informować o aktualnych wynikach, pobitych rekordach czy o tym, ile drużyn ukończyło już rywalizację.

Bieg bez granic

Wirtualny charakter zmienia klimat imprezy, ale nie odbiera waloru integracyjnego. Wręcz przeciwnie, umożliwia zaangażowanie pracowników także z zagranicznych oddziałów firmy. W 2020 roku w sztafecie Poland Business Run pobiegli ludzie w 17 krajach, w tym tak odległych jak USA, Indie, Malezja czy Singapur. W ten sposób 19 075 biegaczy z 1091 przedsiębiorstw zebrało środki na wsparcie 71 osób z niepełnosprawnością narządów ruchu, które otrzymały dofinansowanie do protez, nauki chodu czy cennej rehabilitacji.

Sztafeta po marzenia

Choć fundacja wciąż przyjmuje wnioski potrzebujących, pierwsze osoby, którym pomogą biegacze Poland Business Run w tym roku, są już znane. Jedną z nich jest trzynastoletnia Marysia - aktywna i energiczna nastolatka, kochająca jazdę konną i marząca o startach w zawodach. Wykazuje się ogromną determinacją w osiąganiu celów - samo zaangażowanie jednak nie wystarczy. Marysia, by spełniać marzenia o sportowym rozwoju, potrzebuje nowej protezy nogi, którą dofinansują jej biegacze.

Rafał stoczył trudną walkę z tętniakiem mózgu, teraz zmaga się z jego skutkami - połowicznym niedowładem. Czterdziestoczterolatek wywalczył już powrót "na nogi". Chodzi, choć wciąż potrzebuje fizjoterapii, by robić to sprawniej. Specjalistycznej rehabilitacji i dużo pracy wymaga również jego prawa ręka, ale Rafał nie traci nadziei, że także w niej powoli będzie odzyskiwać sprawność i jeszcze kiedyś poprowadzi samochód.

Dziesięć lat Poland Business Run

Bieg Poland Business Run pomaga "stawać na nogi" już od dziesięciu lat. Inicjatywa, która wsparła już 600 osób z niepełnosprawnościami, zrodziła się w Krakowie w 2012 roku i szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na inne miasta - dwa lata później było ich już pięć, a od 2018 roku - dziewięć. W 2019 roku biegacze pokonywali też górski szlak w Szczyrku. Ten intensywny rozwój w 2020 roku został wstrzymany przez pandemię COVID-19. Jednak w czasach, kiedy większość imprez biegowych była odwoływana, Poland Business Run zmienił tylko formułę - na wirtualną, która kontynuowana będzie także w tym roku.