Fantastyczne wyniki polskich skoczków w Willingen były jednym z głównych tematów dnia. Piątek był też dniem, w którym rozpoczęły się uroczystości żałobne związane ze śmiercią Jana Olszewskiego. Tuż przed rozpoczęciem weekendu media i polityków rozgrzewał też temat kontrowersyjnej wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dnia!

PŚ w Willingen. Zdecydowany triumf Polaków!

Doskonały występ reprezentantów Polski podczas drużynowego konkursu Pucharu Świata w niemieckim Willingen. Polacy w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęli pierwsze miejsce z przewagą 79,2 punktów nad Niemcami. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Słowenii.

Rozpoczęły się uroczystości pożegnalne Jana Olszewskiego

Tak kancelaria premiera Izraela tłumaczyła się z wypowiedzi Benjamina Netanjahu ws. Polaków

Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Benjamin Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie; jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie - oświadczyła kancelaria szefa izraelskiego rządu. "Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.


Awaria samolotu Benjamina Netanjahu. Premier Izraela utknął na kilka godzin w Warszawie

Samolot izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu miał w nocy awarię - maszyna zderzyła się z wózkiem przeciągającym samolot na drogę kołowa. Przez usterkę Netanjahu musiał zostać w Warszawie przez kilka dodatkowych godzin.

Johann: Olszewski zadziwiał mnie spokojem, erudycją i przeogromną wiedzą

Od rana z serwisu skorzystało już kilkanaście tysięcy ludzi. Nie wszystkim się to jednak udało - serwery nie wytrzymały ogromnego zainteresowania.

"Poznałem Jana Olszewskiego bardzo dawno. To były czasy początku mojej praktyki zawodowej, zaczynałem jako młody prawnik pracę w prokuraturze. Pracowałem tam przez pięć lat, to były lata 60. Właśnie wtedy poznałem pana mecenasa Jana Olszewskiego. Zadziwiał mnie swoim niesłychanym spokojem, erudycją, a przede wszystkim przeogromną wiedzą prawniczą" - tak o byłym premierze mówił w Porannej rozmowie w RMF FM sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann.

"Naganne" zachowanie ks. Jacka Stryczka. Dotarliśmy do zeznań pracowników Wiosny

"Były przypadki zachowań, które mogły nosić znamiona mobbingu, niektórzy z pracowników mogli uznać to za znęcanie" - m.in. takie zeznania, jak ustalili reporterzy RMF FM, składają byli pracownicy Stowarzyszenia Wiosna w krakowskiej prokuraturze, która prowadzi śledztwo ws. mobbingu w Stowarzyszeniu. Według świadków, odpowiedzialny za takie praktyki miał być założyciel i były już prezes Wiosny ks. Jacek Stryczek.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

"GW" o "kopercie Kaczyńskiego". Birgfellner: Prezes PiS nakłonił mnie do wręczenia łapówki księdzu

"Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych księdzu z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Chodziło o budowę drapacza chmur w Warszawie" - donosi w dzisiejszym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Mazurek: Publikacją "Gazety Wyborczej" zajmują się prawnicy

Rozpaczliwe próby skompromitowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które podejmuje "Gazeta Wyborcza" budzą już politowanie i zażenowanie, piątkową publikacją "GW" zajmują się prawnicy - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek odniosła się do dzisiejszego artykułu gazety.

Rabiej o pomniku Jana Olszewskiego: Warszawski ratusz rozpocznie prace nad pomnikiem

"Rada Warszawy zobowiązała prezydenta do tego, żeby taki pomnik powstał. Rada podjęła wczoraj tę decyzję jednogłośnie, więc ratusz rozpocznie prace nad tym pomnikiem. Teraz trzeba się zastanowić, gdzie ten pomnik mógłby powstać. Rekomendacja Rady jest taka, żeby było to w reprezentacyjnym miejscu, które jest istotne dla Warszawy. Te prace powoli się rozpoczną. Obowiązek wzniesienia pomnika ciąży na władzach miasta" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy.

>>>ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PAWŁEM RABIEJEM<<<

Przez pomyłkę poinformowali policję, że porwano pociąg. Zatrzymano graczy escape roomu

Uczestnicy gry w jednym z escape roomów w Warszawie postawili na nogi stołecznych policjantów. Zatrzymano dwie osoby, które - jak się okazało - przez pomyłkę poinformowały o ataku terrorystycznym. Po zgłoszeniu funkcjonariusze zadziałali zgodnie z procedurami podwyższonego alertu bezpieczeństwa w czasie bliskowschodniego szczytu w Warszawie.

Oszustwa na szkodę spółki Cenzin - pod lupą prokuratury

Jest śledztwo w sprawie oszustwa znacznych rozmiarów na szkodę spółki Cenzin wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - dowiedział się reporter RMF FM. Handlująca bronią firma przez kilka miesięcy przelała na fałszywe konto dostawcy amunicji 4 miliony złotych.

Odwołano zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii. "Efekt kontroli w polskich ubojniach"

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Jacek Kucharski został odwołany. Decyzję o dymisji urzędnika - odpowiadającego między innymi za bezpieczeństwo żywności pochodzenia zwierzęcego - podjął minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Myśliwce MiG-29 uziemione

Awaryjne lądowanie myśliwca MiG-29 na terenie Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pilot trafił do szpitala. Z powodu tego zdarzenia loty wszystkich samolotów MiG-29 zostały wstrzymane.