Wybory do Parlamentu Europejskiego to zdecydowanie temat numer 1 weekendu. Polacy poszli do urn w niedzielę. PiS otrzymało najwięcej, bo 42,4 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego dla trzech największych stacji telewizyjnych. W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce został odczytany list biskupów, w którym przyznali, że nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych. Sporo działo się w świecie sportu: polscy siatkarze pokonali w towarzyskim meczu reprezentację Niemiec 3:0, a piłkarze wygrali w Łodzi z Tahiti 5:0 (3:0) w swoim drugim meczu mistrzostw świata do lat 20.
Polacy wybierali w niedzielę 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. O godzinie 21:00 zostały zamknięte lokale wyborcze w całym kraju. Poznaliśmy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów.
Prawo i Sprawiedliwość otrzymało najwięcej, bo 42,4 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego dla trzech największych stacji telewizyjnych. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Europejska. Zagłosowało na nią 39,1 proc. wyborców. Trzeci wynik uzyskała Wiosna - poparło ją 6,6 proc. głosujących.
Z sondażu exit poll wynika, że do Parlamentu Europejskiego wejdą jeszcze przedstawiciele Konfederacji (6,1 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyły - Kukiz'15 (4,1 proc.) i Lewica Razem (1,3 proc.).
W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce został odczytany list biskupów skierowany do wiernych, w którym przyznają, że jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec skandalom seksualnym z udziałem duchownych i krzywdom doznanym przez ofiary tych przestępstw.
Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner i jako kierownik Adam Karpiński - to skład pionierskiej polskiej wyprawy w Himalaje, która odbyła się w 1939 roku. 2 lipca na dziewiczy wierzchołek Nanda Devi East (7434 m) w Himalajach Garhwalu weszli Bujak i Klarner. Był to wówczas szósty co do wysokości szczyt zdobyty przez człowieka.
Fascynująca opowieść o tej ekspedycji i tragicznych losach jej uczestników wpisała się na zawsze w historię polskiego himalaizmu.
Teraz, w 80. rocznicę wyprawy, Polacy znów ruszyli na Nanda Devi: chcą uczcić pamięć jej uczestników ponownym wejściem na szczyt. To Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Jan Lenczowski (wnuk jednego z pierwszych zdobywców), Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira.
"Czuję się zaszczycony, że będę mógł spróbować. My chyba tacy jesteśmy, jako Polacy. Bardzo lubimy daty, bardzo lubimy świętować i podkreślać to, co wydarzyło się w naszej historii" - mówił dziennikarzowi RMF FM Michałowi Rodakowi przed wylotem do Indii Rafał Fronia. Jak zaznaczył: "Wszystkie drogi prowadzą do zimowego K2. To jest cel nadrzędny".
Najpewniej w poniedziałek odbędzie się przesłuchanie i przedstawienie zarzutów napastnikowi, który w sobotę późnym popołudniem śmiertelnie ranił nożem mężczyznę na przystanku w Poznaniu - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.
Do ataku doszło w sobotę ok. godz. 18 na przystanku MPK przy Alejach Solidarności w Poznaniu. Zaatakowany mężczyzna został ugodzony nożem - zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Miał ok. 40 lat.
W niedzielę RCB rozesłało SMS-y do mieszkańców powiatów puławskiego oraz ryckiego na Lubelszczyźnie oraz powiatów zwoleńskiego i kozienickiego na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w nich, że w poniedziałek i wtorek w tych województwach dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle i przestrzega przed zbliżaniem się do rzek.
Polscy piłkarze wygrali w Łodzi z Tahiti 5:0 (3:0) w swoim drugim meczu mistrzostw świata do lat 20. Biało-czerwoni zachowali szanse na awans z grupy A. W środę, również w Łodzi, zagrają z Senegalem.
Tragikomedia "Pasożyt" w reż. Bong Joon-Ho otrzymała Złotą Palmę 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film pokonał 20 innych dzieł ubiegających się o najwyższą nagrodę canneńskiego festiwalu, w tym m.in. "Pain and Glory" Pedro Almodovara, "Once Upon a Time... in Hollywood" Quentina Tarantino, "A Hidden Life" Terrence’a Malicka oraz "The Whistlers" Corneliu Porumboiu.
"To hasło ‘K2 dla Polaków’ trochę mi się nie podobało, bo to nie jest tak. K2 jest dla tych, którzy się zmierzą i wejdą. Może to jest też czas, żeby pomyśleć o umiędzynarodowieniu wyprawy. Te decyzje pewnie nastąpią dopiero za rok, jak będziemy widzieć, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zrobić dobry team, bo nie chcę jechać z zespołem, który ma zerowe szanse przy wyjeździe" - tak Krzysztof Wielicki komentuje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Rodakiem przełożenie o kolejny rok polskiej zimowej wyprawy na K2.
Ekspedycja ma dojść do skutku w sezonie 2020/21. Skład ma wzmocnić kilku polskich wspinaczy młodszego pokolenia.
"Zaproszenie będą mieli wszyscy ci, którzy coś osiągnęli w Pamirze, Kaukazie czy Alpach, a dalej to się okaże. Po pierwszej wyprawie przygotowawczej to będzie widać, czy potrafią pracować w zespole, czy są nastawieni tylko na personifikację i na własny sukces" - zaznacza Wielicki.
Udane otwarcie reprezentacyjnego sezonu w wykonaniu polskich siatkarzy: kadra Vitala Heynena pokonała w towarzyskim meczu reprezentację Niemiec 3:0.
Daleko idących wniosków nie można po tym spotkaniu wyciągać, ponieważ to pierwszy mecz biało-czerwonych w sezonie - ale pewne wskazówki selekcjoner już uzyskał.