Nie będzie jednoznacznych przepisów określających wysokość podwyżek przyznanych w tym roku pielęgniarkom. Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy precyzujący, że pielęgniarkom należy się jednorazowa podwyżka w wysokości 203 złotych, a nie podwyżka comiesięczna.

Projekt rządowy został odrzucony także głosami posłów Akcji Wyborczej "Solidarność". To właśnie kontrowersje wokół tego przepisu przekonały rząd do zgłoszenia poprawek do ustawy. Miały one uściślić zapis tak, by nie było już żadnych wątpliwości. Sejm, w tym częściowo AWS, nie zgodził się na ministerialne propozycje. Jaki może być praktyczny skutek decyzji parlamentu? Według SLD i Unii Wolności będzie lawina pozwów, a to jak ostrzega Władysław Szkop z SLD jest bardzo niebezpieczne: "Co zrobi pierwszy sąd, do którego wystąpi pracownik o to, że nie dostał za miesiąc luty, nie umiem odpowiedzieć". Jeśli sąd przyzna rację pielęgniarkom będzie to oznaczało ponad dwa tysiące złotych rocznej podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Opinie prawników są w tej sprawie sprzeczne a to według Stanisława Kracika z UW oznacza bardzo ostrą walkę: "Teza o tym, iż prawnicy są niewiele młodsi od najstarszego zawodu świata nie jest taką błędną tezą".

Groźbą procesów nie przejmuje się Ewa Tomaszewska z AWS. Jej zdaniem przepis jest jasny - podwyżka jednorazowa, tym bardziej, że cała ustawa obowiązuje już od kilku lat i dotąd wątpliwości nie było: "Nie powinien również budzić wątpliwości ten zapis na wzór poprzednich skonstruowany". Tym razem wątpliwości jednak się pojawiły. Ma je większość pielęgniarek i większość z nich zapowiada, że zwróci się do sądów.

foto RMF FM

12:15