W niedzielę doszło do tragicznej katastrofy etiopskich linii lotniczych. Wśród 157 ofiar są Polacy. Jednym z głównych tematów weekendu była również decyzja o trzymiesięcznych aresztach dla dwóch mężczyzn podejrzanych o pozbawienie wolności trzyletniej Amelii i jej 25-letniej córki. W weekend we znaki dał się silny wiatr. W całym kraju strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 4 tysiące razy. W sobotę i niedzielę nie zabrakło emocji sportowych. Polscy skoczkowie narciarscy startowali w zawodach w Oslo. Co jeszcze się działo? Oto nasze podsumowanie weekendowych wydarzeń.

Polacy wśród 157 ofiar katastrofy boeinga w Etiopii. "Pilot zgłaszał kłopoty i chciał zawrócić"

149 pasażerów - wśród nich dwójka Polaków - i 8 członków załogi zginęło w katastrofie samolotu etiopskich linii lotniczych w okolicach miasta Debre Zeit w środkowej Etiopii.

Należący do Ethiopian Airlines Boeing 737 MAX 8 leciał z Addis Abeby do stolicy Kenii, Nairobi. Ze stolicy Etiopii wystartował w niedzielę o 08:38 lokalnego czasu, a sześć minut później zniknął z radarów. Zginęli wszyscy, którzy byli na pokładzie.

Jak poinformował szef Ethiopian Airlines Tewolde GebreMariam, pasażerowie boeinga pochodzili z 33 krajów. Dwójka - co potwierdził również MSZ w Warszawie - z Polski.

Przyczyny katastrofy nie są na razie znane.

W trakcie konferencji prasowej szef Ethiopian Airlines podał jedynie, że "pilot zgłosił kłopoty i chciał zawrócić" do Addis Abeby i "dostał na to pozwolenie".

Równocześnie Tewolde GebreMariam zaznaczył, że "jest za wcześnie, by spekulować o przyczynach: wskaże je dochodzenie".

Więcej informacji nt. katastrofy samolotu Boeing 737 MAX 8 należącego do Ethiopian Airlines znajdziesz TUTAJ! >>>>

Sąd aresztował ojca 3-letniej Amelki

Sąd zdecydował o trzymiesięcznych aresztach dla dwóch mężczyzn podejrzanych o pozbawienie wolności trzyletniej Amelii i jej 25-letniej córki. Podstawą decyzji sądu było przekonanie, że zostały spełnione przesłanki ustawowe umożliwiające zastosowanie tego środka zapobiegawczego - powiedziała sędzia Beata Wołosik. Wyjaśniła, że zachodzi duże prawdopodobieństwo, że podejrzani dopuścili się popełnienia zarzucanego im przestępstwa. Dodała, że sąd uznał, że zachodzi też obawa tzw. matactwa procesowego, czyli - jak mówiła - "sąd przyjął za realne, że mogą składać wyjaśnienia fałszywej treści lub też w bezprawny, w inny sposób wpływać na prawidłowość prowadzonego postępowania przygotowawczego".

Silny wiatr w kilku województwach. Trwa usuwanie skutków wichur

Silny wiatr w wielu miejscach w Polsce. Szczególnie mocno będzie wiało w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i mazowieckim. Jedna osoba została ranna - w Otwocku na ponad 60-letnią kobietę przewróciło się drzewo.

W całym kraju przez weekend strażacy interweniowali 4200 razy - najczęściej w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Śląsku. Większość interwencji to usuwanie powalonych konarów i drzew.

Daniele Nardi i Tom Ballard kolejnymi ofiarami śmiertelnymi Nanga Parbat

Himalaiści Daniele Nardi i Tom Ballard ponieśli śmierć na Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). "Zespół badawczy potwierdził, że sylwetki zidentyfikowane dzięki zdjęciem z dronów na wysokości około 5900 metrów należą do Daniela i Toma" - poinformował ambasador Włoch w Pakistanie Stefano Pontecorvo.

W akcji poszukiwawczej brała udział grupa Baska Alexa Txikona, która została przetransportowana spod K2 helikopterami armii pakistańskiej pod "Nagą Górę" zaliczaną do najbardziej wymagających szczytów Ziemi.

Amerykanie będą potrzebować "wizy", by wjechać do Polski

Obywatele Stanów Zjednoczonych oraz ponad 60 innych krajów, będą musieli wystąpić o płatną wizę, by uzyskać prawo wjazdu na terytorium krajów Strefy Schengen, w tym Polski. Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej, od 2021 roku rusza Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż. Amerykańska prasa informuje o wprowadzeniu wiz. Bruksela woli używać określenia "zezwolenie".

Europejska deklaracja PiS: Sprawiedliwa polityka klimatyczna Europy, zrównoważony rozwój - podstawa silnej UE, STOP nielegalnej imigracji

Na zakończenie konwencji PiS w Jasionce pod Rzeszowem wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach, w tym m.in. wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i szef kampanii wyborczej europoseł Tomasz Poręba podpisali europejską deklarację PiS.

Jarosław Kaczyński o ataku na dzieci. "W centrum jest wczesna seksualizacja"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji regionalnej PiS mówił też o ataku na polską rodzinę i dzieci. Zwrócił uwagę, że przeciwnicy polityczni PiS "atakują naszą politykę społeczną i co gorsza atakują rodziny, atakują nawet dzieci". Atakują naszą politykę społeczną mówiąc, że to rozdawnictwo. Albo nie chcą zrozumieć, albo rzeczywiście nie rozumieją, jakie są dwa wielkie cele tej polityki - zaznaczył szef PiS.

Inwestujemy w rodzinę, bo rodzina jest podstawową komórką społeczną, która legła u fundamentów naszej cywilizacji, także polskiej cywilizacji, polskiej tradycji - dodał Kaczyński. Ale jeśli stawiamy na rodzinę, to musimy zwrócić uwagę na to, że mamy tutaj także wielki kłopot, wielką trudność, wielkie zagrożenie - tym zagrożeniem jest atak na rodzinę i to atak przeprowadzony w sposób najgorszy z możliwych, bo jest to w istocie atak na dzieci - powiedział prezes PiS.

Mówił, że w niektórych miejscach w Polsce ma być zastosowana, a w niektórych miejscach już właściwie jest stosowana "pewna specyficzna socjotechnika".

Trudno to nazwać wychowaniem; to nie jest wychowanie, to jest właśnie socjotechnika mająca zmienić człowieka. Co jest w jej centrum? Otóż w jej centrum jest bardzo wczesna seksualizacja dzieci. To jest nie do uwierzenia; ja sam póki nie przeczytałem, nie mogłem w to uwierzyć, ale to ma się zacząć w okresie 0-4, czyli od urodzenia do czwartego roku życia - powiedział prezes PiS.

Julia Pitera: Nie ubiegam się o mandat europosła

Nie ubiegam się o mandat europosła - mówiła w sobotę Julia Pitera, gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Dziś mam ten przywilej, że mówiąc, iż nie będę startowała, nie muszę tę decyzji uzasadniać. Wiele czynników się na nią złożyło - dodawała obecna europosłanka PO. Zapewniała, że ta decyzja zapadła jakiś czas temu i nie ma nic wspólnego z rozdzielaniem miejsc na listach. Jeśli chodzi o politykę polską, biorę pod uwagę to, że się zaangażuję - jesienią. Barw partyjnych nie zmieniam - deklarowała.

Żaden rząd, który wygra wybory, nie cofnie tego dodatku socjalnego, jakim jest 500 plus - stwierdziła Pitera. To zostało wprowadzone do systemu, a to, że PiS używa tego argumentu, że jak wybierzecie kogoś innego, to nie będzie, jest najlepszym dowodem, jakie intencje towarzyszyły temu projektowi. Nie było tam miłości do dzieci. To był wyłącznie kij bejsbolowy, żeby okładać przeciwników - oceniała europosłanka PO. 

"Bokserek" odmawia współpracy z policją. Śledczy szukają sprawców ostrzelania jego domu

Policja poszukuje sprawców ostrzelania pod Krakowem domu Janusza K., pseudonim "Bokserek" - mężczyzny powiązanego ze środowiskiem pseudokibiców, z wyrokami za wymuszenia i rozboje na koncie.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątkowe popołudnie w jednej z podkrakowskich miejscowości. Według relacji świadków, dom "Bokserka" został dwukrotnie ostrzelany z przejeżdżającego samochodu. Nieznani sprawcy mieli użyć broni maszynowej.

Nikt w ataku nie ucierpiał, natomiast w ścianie budynku - jak ustalił dziennikarz RMF FM Marek Wiosło - śledczy odkryli kilkanaście dziur po kulach, ostrzelane zostały także okna i drzwi.

Według śledczych, incydent był prawdopodobnie elementem gangsterskich porachunków.

"Bokserek" tymczasem - jak nieoficjalnie dowiedział się Marek Wiosło - odmawia współpracy z policją.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Polacy zajęli czwarte miejsce w konkursie drużynowym w Oslo

Polscy skoczkowie narciarscy zajęli czwarte miejsce w sobotnim konkursie drużynowym Pucharu Świata w Oslo. Zawody miały tylko jedną serię. Konkurs wygrali Norwegowie - przed Japończykami i Austriakami. 

PŚ w skokach: Stoch trzynasty w Oslo, zwycięstwo Johanssona

Kamil Stoch zajął 13. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo. Wygrał Norweg Robert Johansson i umocnił się na pozycji lidera cyklu Raw Air. Drugie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft, który prowadził po pierwszej serii, a trzeci był Słoweniec Peter Prevc. Jakub Wolny został sklasyfikowany na 19. pozycji, Dawid Kubacki na 24., a Piotr Żyła na 26. Awansu do serii finałowej nie wywalczyli Stefan Hula i Paweł Wąsek.

Ryoyu Kobayashi zdobywcą PŚ w skokach narciarskich

Japończyk Ryoyu Kobayashi zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Po zajęciu piątego miejsca w konkursie w Oslo jego przewaga nad drugim Stochem wynosi już 500 pkt.

Dawid Podsiadło triumfował podczas Fryderyków

Dawid Podsiadło zdobył najwięcej statuetek Fryderyków podczas gali jazzu i muzyki rozrywkowej najważniejszej polskiej nagrody muzycznej w Katowicach. Podsiadło otrzymał nagrody za album roku pop - "Małomiasteczkowy", został uznany za autora roku, wraz z Bartoszem Dziedzicem odebrał też statuetkę jako team kompozytorski roku.

W miejscu pruskiego grodu, znane miłośnikom natury i garbusów... Poznajcie Dobre Miasto na Warmii!

Powstało w miejscu pruskiego grodu, nie ominęły go najazdy wrogich wojsk i szwedzka okupacja. Może pochwalić się drugą pod względem wielkości świątynią Warmii, Basztą Bocianią i - powracającymi w tym roku - znanymi na cały kraj zlotami garbusów. Jest miejscem idealnym dla miłośników obcowania z naturą i członkiem międzynarodowej sieci Cittaslow...

Poznajcie warmińskie Dobre Miasto!

Właśnie ta 10-tysięczna miejscowość z powiatu olsztyńskiego była w tę sobotę bohaterem naszego cotygodniowego cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM.

Pełny artykuł, ciekawe filmy i piękne zdjęcia z Dobrego Miasta znajdziesz TUTAJ! >>>>