Prawie jedna czwarta skontrolowanych w tym roku przez inspekcję handlową zabawek nie spełniała norm.
Większość zastrzeżeń dotyczyła złej, a nawet absurdalnej informacji. Na zabawkach przeznaczonych dla niemowlaków - klockach, czy grzechotkach producenci często piszą, że są nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, a obok widnieje znak zabawka od 6 miesiąca życia.
W tym roku inspekcja znalazła jednak aż 56 zabawek niebezpiecznych. To głównie pistolety, których pociski są wystrzeliwane ze zbyt dużą energią, ale też zbyt głośnie zabawkowe telefony, lalki i kucyki, które zawierały zbyt dużo szkodliwych substancji i zabawki na kółkach, które miały zbyt długie linki. Dzieci mogą się nimi owinąć i udusić.
O czym należy pamiętać, wybierając zabawki dla najmłodszych?
Krok I. Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona - np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą np. zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
Krok II. Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania), muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się udławić.
Krok III. Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić, czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
Krok IV. Przeczytaj skład. Produkty przeznaczone dla najmłodszych nie mogą stwarzać zagrożeń dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Zapoznaj się uważnie z informacjami na opakowaniu.
Krok V. Zwrot nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku się nie podoba, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
Krok VI. Rodzicu, jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się Twoje dziecko, nie jest bezpieczna, zgłoś się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możesz również zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza.