Andrzej Duda spotkał się z Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o nadchodzącej rekonstrukcji rządu - prezydent zgłosił własne propozycje. Polski MSZ oczekuje od Rosji wyjaśnień i usunięcia tablic w pobliżu miejsca katastrofy tupolewa w Smoleńsku. Nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska-Borginon analizuje jakie wpływy będzie miało Prawo i Sprawiedliwość w europarlamencie. Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego może oznaczać drakońskie kary za błędy medyczne. Takie były najważniejsze informacje czwartku. Zebraliśmy je specjalnie dla Was.
"Były rozmowy o personaliach. Propozycje zgłosił także pan prezydent. Ta dyskusja będzie jeszcze trwała" - przekazał prezydencki rzecznik Błażej Spychalski po spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. planowanych zmian w rządzie.
"Oczywiście zgodnie z polską konstytucją prezydent powołuje na stanowiska ministrów osoby rekomendowane przez pana premiera, natomiast z oczywistych względów w polach aktywności pana prezydenta te propozycje padły - choć nie tylko" - stwierdził.
Potwierdził również, że rekonstrukcja rządu przeprowadzona zostanie w przyszłym tygodniu.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT! >>>>
Zaprzysiężenie nowych ministrów rządu odbędzie się w najbliższy wtorek, czyli 4 czerwca - ustalili reporterzy RMF FM. PiS rozważał jeszcze inne daty.
Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w europarlamencie małe wpływy i słabe stanowiska. Obecnie frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS, jest na 5. co do wielkości miejscu w Parlamencie Europejskim. A grozi jej spadek na szóste - przyznają rozmówcy RMF FM w PiS, choć równocześnie ważny eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości zastrzega: "Ważniejsza jest jednak polityka w kraju". Osłabienie EKR to rezultat bardzo słabego wyniku brytyjskich torysów w wyborach europejskich i zmienionej konstelacji politycznej. W dodatku deklarującemu swoją proeuropejskość PiS-owi nie po drodze jest ze skrajnie antyeuropejskimi partiami, jak i ugrupowaniami otwarcie wyznającymi europejski federalizm. Przed partią Jarosława Kaczyńskiego ważna i trudna batalia o każdego eurodeputowanego.
Negocjacje ws. pozycji EKR w Parlamencie Europejskim prowadzi prof. Ryszard Legutko - a brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon analizuje, jakie ma możliwości: PRZECZYTAJCIE! >>>>