Czy Europa może być samowystarczalna? Jak skonstruować przemysł w erze po covidzie, ale przed rewolucją ekologiczną? To były główne tematy debaty plenarnej "Nowa polityka przemysłowa" w ramach odbywającego się w Łodzi kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych. Transmisja na RMF24.pl odbyła we wtorek od 16:45. Rozmowę prowadził Krzysztof Berenda z RMF FM.

Gośćmi debaty byli: Stefano Mallia - przewodniczący grupy pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, przedstawiciel Malty, prof. Jacek Męcina - doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, były wiceminister pracy, Johannes Nitschke - starszy dyrektor odpowiadający za kontakty z rządami i unijną administracją w koncernie Siemens i prof. Robert Tomanek - wiceminister rozwoju, pracy i technologii, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W trakcie debaty pytaliśmy, jakie mamy wyzwania dotyczące przemysłu na teraz, a jakie na za 10 lat? Czym się różnią? Czy w okresie walki o wyjścia z koronakryzysu jest miejsce na walkę o czystsze środowisko i bardziej zieloną gospodarkę? Jakie największe błędy są teraz popełniane przy konstruowaniu polityki przemysłowej? Czy powinniśmy zapewniać samowystarczalność przemysłową Europy? Czy też powinniśmy nawiązywać trwałe strategiczne partnerstwo z innymi regionami?

Patrzyliśmy też do przodu: koronakryzys pokazał, że wydarzenia pandemiczne mogą zablokować gospodarkę. Jak przed tym się trwale zabezpieczyć? Czy miasta mają w ramach makropolityki przemysłowej jedynie rolę służebną, czy też mogą same ją kreować? 

Pierwszy taki kongres

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych odbędzie się w dniach 22-23 czerwca 2021 w Łodzi oraz online na specjalnej platformie.

Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi oraz ruchu Open Eyes Economy. Wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie dziedzictwa kulturowego i przemysłowego, systemu innowacyjnego miasta przemysłowego, a także modernizacji urbanistycznej. 

Program Kongresu składa się z 12 bloków tematycznych (po 6 bloków każdego dnia) oraz plenarnych sesji specjalnych. Łącznie uczestników Kongresu czeka ponad 40 godzin inspirujących dyskusji, potyczek, prelekcji i wykładów. Wśród tematów znajdują się m.in.: 

·        nowa polityka przemysłowa, 

·        finansowanie regeneracji, 

·        nowe życie terenów i obiektów poprzemysłowych, 

·        miejskie miejsca spotkań, 

·        retrowersja, 

·        mobilność wewnątrz miast i konurbacji przemysłowych.

Kongres odbywa się w dniach 22-23 czerwca 2021 w formule hybrydowej. Organizatorzy zapowiadają, że dla zarejestrowanych uczestników dostępna będzie specjalna wirtualna platforma, na której zainteresowani będą mieć możliwość śledzenia programu na żywo, bieżącego komentowania i zadawania pytań oraz networkingu czy dostępu do strefy expo. Stacjonarna część wydarzenia odbędzie się w byłej łódzkiej elektrociepłowni, w której obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą "EC1 Łódź — Miasto Kultury". 

Cały program kongresu znajdziecie na stronie www.regeneracjamiast.pl