Grupy najbardziej zagrożone bezrobociem w Polsce to kobiety i młodzież. Z raportu Banku Światowego, który został wczoraj przedstawiony w Warszawie wynika też, że w ostatnim roku gwałtownie wzrosła liczba bezrobotnych po 45 roku życia. Ich miejsca pracy są likwidowane, a nowe nie odpowiadają ich kwalifikacjom.

W tej chwili bez pracy jest 16 procent dorosłych Polaków (blisko trzy miliony osób) a prognozy Banku Światowego nie brzmią zbyt zachęcająco: "Myślę, że ono może rosnąć ale marginalnie. Nie oczekiwałbym jakichś wielkich wzrostów bezrobocia. Myślę, że ono będzie oscylować wokół poziomu 15 procent a 18 procent" – powiedział sieci RMF FM, Jan Rutkowski, ekspert Banku Światowego. Jego zdaniem ten wysoki poziom bezrobocia może utrzymać się przez trzy do pięciu lat. Potem powinien zacząć spadać, ale pod warunkiem, że gospodarka w Polsce i na świecie będzie się rozwijać. Raport Banku Światowego przeglądała nasza reporterka Beata Grabarczyk. Posłuchaj jej relacji:

Według ekspertów Banku Światowego bezrobocie mogłoby zmniejszyć też wprowadzenie korzystnych dla pracodawców zmian w kodeksie pracy i zróżnicowanie płacy minimalnej w zależności od regionu kraju. Konieczne są także zmiany w systemie edukacji.

07:35