Wojna z Irakiem może być konieczna, ale jeszcze nie teraz. Wciąż jeszcze są pokojowe możliwości rozwiązania kryzysu - mówi Javier Solana, koordynator Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej. Piętnastka rozmawia dziś na ten temat w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie.
Wydaje się, że szanse na ustalenie wspólnego stanowiska Unii są dziś o wiele większe niż kilka dni temu, gdy Grecja zapowiadała zwołanie szczytu. Wówczas niektóre kraje UE były w ogóle przeciwne organizacji takiego spotkania. Według tych państw, szczyt mógł jeszcze bardziej uwydatnić, i tak już widoczne, różnice zdań w kwestii Iraku.
Jednak porozumienie w NATO ws. pomocy wojskowej dla Turcji nastraja optymistycznie. Możliwe, że zostało ono osiągnięte, bo Belgia i Niemcy uzyskały zapewnienie krajów proamerykańskich, że nie będą blokować unijnego szczytu.
Francja, Niemcy i Belgia zapewne spróbują teraz przejąć inicjatywę i zaproponują wspólną deklarację: wojna zostanie przedstawiona w niej jako ostateczność, będzie też wzywała do kontynuowania pracy przez inspektorów i działań w ramach ONZ.
Na razie nie przedstawiono jednak żadnych konkretnych propozycji. Możliwe, że pojawią się one dopiero po 18., kiedy do szefów dyplomacji dołączą także przywódcy krajów Unii.
Dla Piętnastki, szczyt będzie zapewne testem, czy w niedługim czasie możliwe jest wprowadzenie wspólnej polityki zagranicznej Piętnastki.
Foto: Archiwum RMF
16:25