Brytyjski funt już za kilka miesięcy może wejść w nową erę. Nowy prezes Banku Anglii, Kanadyjczyk Mark Carney, przyznał w telewizyjnym wywiadzie, że skłania się ku wprowadzeniu na Wyspach banknotów polimerowych. Są one nie tylko cieńsze i lżejsze, ale i bardziej odporne na wodę niż papierowe.

Polimerowe, przezroczyste banknoty są nie tylko bardziej odporne na wodę i zużycie. Trudniej je także podrobić. Obrazki na nich zmieniają kolor. Nie grozi im też spranie w pralce i nie są wylęgarnią bakterii.

W Kanadzie, gdzie Carney wprowadził je przed dwoma laty, ocenia się je różnie. Wskazano m.in., że lgną do siebie, są cienkie, płacenie nimi bywa irytujące, bo wyślizgują się z ręki, a automaty nie zawsze je przyjmują. Prasa opublikowała też zdjęcia roztopionych banknotów złożonych na kaloryferze, ale zdaniem kanadyjskiego banku centralnego był to fotomontaż.

Bank Anglii zastanawia się nad różnymi opcjami wprowadzenia nowych banknotów do obiegu. Banknoty polimerowe lepiej spisują się w obiegu, są czystsze, bardziej przyjazne środowisku, tańsze w druku - zachwalał ich zalety Carney, obejmujący prezesurę Banku Anglii w lipcu.

Pierwsze banknoty pojawiły się w XVII wieku

Papierowe banknoty wprowadzono w Anglii w 1694 r. Gdy Wilhelm III szukał sposobów sfinansowania wojny z Francją, zgodził się na utworzenie Banku Anglii, który zaczął wydawać kwity depozytariuszom. Obecnie do ich produkcji używa się specjalistycznego papieru trudnego do zdarcia, którego składnikami są włókna bawełniane i szmaty lniane.

Bank rozpisał przetarg na druk banknotów w jego drukarni począwszy od 2015 r. Mógłby to być dogodny moment na przestawienie się na nową technikę drukowania pieniądza.

Pieniądze drukowane na polimerze oprócz Kanady wprowadziły Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Meksyk i Wietnam. W Europie są w obiegu tylko w Rumunii.

(MRod)