Polska stawia warunki członkostwa w unii bankowej. W Brukseli rusza szczyt Unii Europejskiej poświęcony między innymi reformie systemu bankowego. Chodzi o takie rozwiązania, które uniemożliwią powtórkę z kryzysu finansowego. Jednym z pomysłów jest unia bankowa.
Obecny na szczycie polski premier powtórzył swój warunek, który teraz rząd stawia wobec każdej inicjatywy, integrującej Unię Europejską czy euroland. Chcemy być włączani w fazę przygotowań - to po pierwsze. Po drugie zaś, Polska nie zgadza się aby banki-matki - np. we Włoszech, czy w Hiszpanii - wyprowadzały pieniądze z placówek, które znajdują się w Polsce.
Unia Bankowa to nadzór europejski, który będzie równie skutecznie egzekwował reguły gry jak nasz nadzór wobec spółek - matek - powiedział Donald Tusk.
Polska stawia warunki, ale w zamian proponuje niewiele i mało wnosi do debaty. Tym razem jednak nasz głos mógłby się liczyć. Tym bardziej, że udział w pracach mamy zagwarantowany. Pomysłodawca unii bankowej i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił, że Unia Europejska będzie otwarta dla wszystkich 27 krajów.