Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, wymaga ścisłej kontroli spożywanych produktów. Nie jest to walka z wiatrakami – możesz jeść smacznie i zdrowo bez uciążliwości chorobowych. Wystarczy, że poznasz kilka sposobów przygotowywania posiłków i doboru produktów, by cieszyć się każdym dniem. Sprawdź nasz wybór menu!

Celiakia, czyli nietolerancja glutenu, wymaga ścisłej kontroli spożywanych produktów. Nie jest to walka z wiatrakami - możesz jeść smacznie i zdrowo bez uciążliwości chorobowych. Wystarczy, że poznasz kilka sposobów przygotowywania posiłków i doboru produktów, by cieszyć się każdym dniem. Sprawdź nasz wybór menu!

Podstawowe zasady diety bezglutenowej

Kluczowy czynnik komponowania diety przy celiakii to całkowita eliminacja glutenu. Zawarte jest w pszenicy, życie, jęczmieniu, oraz zwykłym owsie. Jest to zadanie wymagające dużej staranności, ponieważ gluten może występować nie tylko w oczywistych produktach, takich jak pieczywo, makarony, czy ciasta, ale także w żywności przetworzonej, w której może być używany jako zagęstnik czy nośnik smaku.

Aby skutecznie eliminować gluten przy celiaki, stosuj kilka metod:

  • Dokładnie czytaj etykiety, by unikać nawet śladowych ilości glutenu.
  • Wybieraj produkty naturalnie bezglutenowe np. ryż, kaszę gryczaną, komosę ryżową, kukurydzę.
  • Unikaj kontaktu krzyżowego przez stosowanie oddzielnych naczyń i akcesoriów kuchennych dla osób z celiakią i reszty rodziny.
  • Konsultuj się z dietetykiem specjalizującym się w diecie na celiakię.

Przykładowe menu dla osób z celiakią

Osoby unikające glutenu mogą jeść smacznie i bez ryzyka problemów zdrowotnych. Wybór menu jest nie tylko bezpieczny, ale też zawiera pożywne i urozmaicone posiłki.

Śniadanie

Omlet z warzywami. Jajka są naturalnie bezglutenowe, a w połączeniu z warzywami (papryka, szpinak, pomidory) oraz serem feta tworzą pożywne i zdrowe danie. Do tego można dodać plasterki awokado, które dostarczą zdrowych tłuszczów. Druga opcja to kanapki z chleba bezglutenowego z humusem. Bezglutenowe pieczywo jest coraz łatwiej dostępne w sklepach. Zamiast masła można użyć hummusu, który jest źródłem białka roślinnego i błonnika.

Lunch

Sałatka z grillowanym kurczakiem i komosą ryżową. Komosa ryżowa jest świetnym źródłem białka i błonnika, a do tego jest naturalnie bezglutenowa. Dodaj grillowanego kurczaka, awokado, pomidory, ogórki i kilka liści szpinaku, a otrzymasz pełnowartościowy, lekki posiłek. Jeśli szukasz innego cennego źródła tłuszczu, zamiast awokado możesz dodać dressing na bazie oliwy z oliwek i soku z cytryny.

Przekąska

Naturalny jogurt z owocami i bakaliami lub baton energetyczny bez glutenu. W pierwszej propozycji możesz zdecydować się na dodanie malin lub borówek oraz migdałów. Baton natomiast skomponuj na bazie daktyli, orzechów i kakao

Kolacja

Pieczony łosoś z warzywami. Łosoś jest źródłem zdrowych tłuszczów omega-3, a warzywa takie jak cukinia, papryka czy marchewka dostarczają witamin i minerałów. Piecz wszystko w piekarniku z odrobiną oliwy z oliwek i przypraw. Możesz dołożyć również purée z batatów.

Kilka wskazówek o planowaniu posiłków

Masz już sporą wiedzę w przygotowywaniu menu bezglutenowego. Nie możesz jednak zapominać o kilku dodatkowych zasadach, by zadbać o swoje zdrowie.

Przede wszystkim uwzględnij wszystkie niezbędne składniki odżywcze - białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Zwróć uwagę nie tylko na brak glutenu w diecie, ale też zdrowe źródła białka i tłuszczów. Nie zapominaj też o codziennej porcji warzyw i owoców - zwłaszcza tych niskocukrowych.

Może się tak zdarzyć, że nie zawsze planowanie i przygotowywanie posiłków będzie możliwe. Dlatego pomyśl o cateringu dietetycznym. Firmy cateringowe, które specjalizują się w dietach bezglutenowych, oferują posiłki przygotowane z surowców wolnych od glutenu. Doświadczysz też wielu nowych smaków, bo takie menu jest też często bardzo zróżnicowane.