Grad, burze i ulewne deszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także ich samochodów. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą prowadzić do dotkliwych uszkodzeń pojazdów. W jaki sposób można się przed tym chronić? Czy ubezpieczenie samochodu obejmuje szkody wyrządzone przez ekstremalne warunki pogodowe? Sprawdź i przekonaj się, jaką ochronę auta wybrać.
Podstawowe ubezpieczenie samochodowe OC chroni kierowcę przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim w zdarzeniach drogowych. Oznacza to, że w przypadku spowodowania wypadku, OC pokrywa koszty naprawy samochodu poszkodowanego, a także ewentualne odszkodowania dla osób, które ucierpiały w wyniku zdarzenia. Warto jednak pamiętać, że OC nie obejmuje ochrony Twojego własnego pojazdu w przypadku jego uszkodzeń, zwłaszcza tych spowodowanych zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak burze, grad lub zalanie.
Dla ochrony przed takimi zdarzeniami niezbędne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia autocasco (AC), które zapewnia ochronę w przypadku:
- pożaru,
- wybuchu,
- zatopienia,
- huraganu,
- gradu,
- uderzenia pioruna,
- lawiny,
- powodzi,
- trzęsienia ziemi,
- zapadania ziemi niezwiązanego z działalnością ludzką.
Umowa AC ubezpieczenia komunikacyjnego uwzględnia w kosztorysie uszkodzeń skutki powyższych sytuacji. W tym przypadku możesz liczyć na wypłatę świadczenia zarówno w ramach szkody całkowitej, jak i częściowej.
Pamiętaj jednak, że każda umowa na ubezpieczenie auta w szerszym zakresie ochrony jest też objęta wyłączeniami od odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Informacje na ten temat znajdziesz w OWU wybranego ubezpieczyciela.
Samochody parkowane w przestrzeni publicznej i na zewnętrznych parkingach są mocno narażone na skutki występowania klęsk żywiołowych. Najczęstsze usterki, do jakich dochodzi podczas opadów gradu, uderzenia pioruna oraz powodzi to:
- uszkodzenie instalacji elektrycznej, np. spalenie przez zwarcie,
- zniszczenie wnętrza pojazdu przez wodę,
- wgniecenia na powierzchni całej karoserii, np. po opadach dużego gradu,
- popękane szyby.
W takiej sytuacji warto mieć aktywną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego w pełnym pakiecie np. OC, AC, Assistance oraz NNW.
Wybierając ubezpieczenie dla swojego samochodu, warto dokładnie przemyśleć, jakie zagrożenia mogą wystąpić w Twojej okolicy, zwłaszcza jeśli chodzi o klęski żywiołowe. Jeśli parkujesz auto na zewnątrz lub mieszkasz w regionie narażonym na częste burze, gradobicie czy powodzie, podstawowe OC może okazać się niewystarczające.
Zadbaj o to, by zakres ubezpieczenia był dostosowany do Twoich potrzeb, aby otrzymać należne odszkodowanie w awaryjnych sytuacjach.
Oprócz podstawowej ochrony, czyli aktywnej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym możesz wykorzystać kilka sprawdzonych metod, aby ochronić swoje auto przed zniszczeniami:
- Zaparkuj pojazd w garażu lub pod zadaszeniami - unikniesz w ten sposób uszkodzeń karoserii przez grad.
- W miarę możliwości nie pozostawiaj auta w miejscach, które są zagrożone zalewaniem podczas opadów deszczu.
- Unikaj parkowania w pobliżu drzew i słupów wysokiego napięcia - to zawsze generuje potencjalne ryzyko zniszczenia pojazdu.
Niestety nie zawsze da się uniknąć ryzyka zatopienia samochodu lub zniszczenia instalacji elektrycznej przez uderzenie pioruna. Na niektóre sytuacje nie masz żadnego wpływu, a wtedy istotne jest posiadanie umowy ubezpieczenia pojazdu - nie tylko OC, ale także AC, NNW czy Assistance.
Możesz też rozszerzyć umowę ubezpieczenia o ochronę szyb i na wypadek kradzieży wraz z uszkodzeniem. Dzięki temu nawet najbardziej niespodziewane sytuacje rzutujące na stan wizualny i mechaniczny Twojego auta nie będą problemem - w razie potrzeby możesz uzyskać należne odszkodowanie np. z tytułu zniszczeń będących następstwem pojawiających się klęsk żywiołowych.
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.