Kędzierzyn-Koźle był w tym tygodniu "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Walka w głosowaniu na RMF24 trwała do ostatniej chwili, jednak ostatecznie zdecydowaliście, że to właśnie tam w sobotę o poranku pojawił się wóz satelitarny RMF FM.
Kędzierzyn-Koźle to największe po względem obszaru miasto na Opolszczyźnie i drugie pod względem liczby ludności. Ma 16 km szerokości i 26 długości. Jesienią będzie obchodzić 40 rocznicę powstania. W 1975 roku w jego skład weszły 4 miejscowości: Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica i Sławięcice. Obecnie Kędzierzyn-Koźle liczy 16 dzielnic.
Sławięcice kojarzone są przede wszystkim z mającym kilkusetletnią historię starym pałacem. Dziś można go zobaczyć już tylko na starych widokówkach. Teraz z pałacu zostały tylko kolumny bocznego wejścia. Obok funkcjonuje też XIX-wieczny park - jeden z największych na Opolszczyźnie.
Kędzierzyn-Koźle jest też portem rzecznym. Właśnie w tym mieście rzeka krzyżuje się z kanałem, ale do niego nie wpływa. To jest możliwe, bo w tym miejscu na odcinku około 50 metrów rzeka swobodnie wartkim nurtem przepływa pod kanałem. Gdy budowano go w ubiegłym wieku jego betonowe koryto wzniesiono nieco do góry, a poziom rzeki obniżono. Było to konieczne, bo Kłodnicy nie dało się ominąć. Fachowo taki układ nazywa się syfonem i stosowany jest bardzo rzadko - w Polsce są tylko dwa takie miejsca: właśnie w Kędzierzynie-Koźlu i na Kujawach. W Europie miejsc, gdzie zastosowano takie rozwiązanie jest zaledwie kilka.
Historia miasta związana jest z dziejami Koźla, którego korzenie sięgają średniowiecza. Jej nazwa nawiązuje do braci Kozłów, którzy żyli na tych terenach w średniowieczu.
W XIX wieku prężniej natomiast zaczął rozwijać się - głównie za sprawą rozbudowy kolei - Kędzierzyn.
Na przełomie XIX i XX wieku w Koźlu powstał istniejący do dziś port. Nieco wcześniej zlikwidowano tamtejszą twierdzę.
W mieście jest sporo miejsc, które warto zobaczyć. To m.in. pozostałości zamku w Koźlu, fragmenty dawnej twierdzy, zabytkowy kanał i śluzy, jeden z największych na Opolszczyźnie parków w Sławięcicach, liczne kościoły czy wreszcie tzw. syfon - jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie rzeka krzyżuje się z kanałem i przepływa kilka metrów pod nim.
Od lat Kędzierzyn-Koźle kojarzony jest m.in. z przemysłem chemicznym za sprawą istniejących tam zakładów oraz ze sportem, dzięki czołowej drużynie siatkarskiej.
(mn, md)