Twoim Miastem w Faktach RMF FM był Pułtusk - jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Zajrzymy do kamienicy, w której ponad dwieście lat temu nocował Napoleon Bonaparte. Sprawdziliśmy, gdzie w Pułtusku można zobaczyć kamienne meteoryty z największego w dziejach świata deszczu meteorytów, który spadł właśnie w tej okolicy. Porozmawialiśmy też o kinie, bo w Pułtusku kręcono sceny między innymi do filmu "Sztos" i serialu "Alternatywy 4". Od sobotniego rana nasz wóz satelitarny stał na rynku w Pułtusku, czyli na najdłuższym brukowanym rynku w Europie!
Pułtusk położony jest w północnej części Mazowsza na skraju Puszczy Białej, nad Narwią, na szlaku prowadzącym do jezior mazurskich i na Pojezierze Augustowskie. Najstarsza część miasta wznosi się na wyspie utworzonej przez rozwidloną odnogę Narwi, dlatego bywa on nazywany "Wenecją Północy".
Miasto było siedzibą biskupów płockich już w XII wieku.
Pułtusk ma swojego ducha. W trakcie prac remontowych i adaptacyjnych jednego z kościołów, prowadzonych w ubiegłym wieku, robotnicy kilkakrotnie widzieli dziwaczną, ubraną na czarno postać. Podczas ustawiania regałów na archiwalia zauważono czarne buty z klamerkami należące do ukrywającego się za półkami intruza. Aż wreszcie jeden z uczonych, mieszkający w pokoju gościnnym, usłyszał wieczorem kroki. Jak czytamy na stronach internetowych pułtuskiego zamku, oczom uczonego ukazała się niecodzienna postać: w progu stanął szwedzki rajtar. Ubrany był na czarno, z białym, krzyżowym kołnierzem. Na głowie miał kapelusz. W dłoni trzymał fajkę. Zmierzył wzrokiem gościa i bez słowa, ale niespiesznie wyszedł. Tajemnicze kroki słyszano jeszcze wielokrotnie.
O czarnej zjawie przemykającej przez inne historyczne miejsca w Pułtusku do dziś krążą wśród mieszkańców opowieści.
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie - o długości 400 metrów - brukowany rynek. Jego oś wyznacza wieża ratuszowa, w której mieści się Muzeum Regionalne.
Rynek jest prostokątny, otoczony zadbanymi klasycystycznymi kamienicami. Pod adresem Rynek 29 znajduje się kamienica, w której w 1806 roku przez kilka dni mieszkał Napoleon Bonaparte.
Z jednej strony rynku w Pułtusku znajduje się okrągła kaplica św. Marii Magdaleny, nazywana przez mieszkańców "Magdalenką", z drugiej strony - monumentalna renesansowa bazylika kolegiacka. W środku rynku wznosi się gotycko-renesansowa wieża, do której w latach późniejszych dobudowano ratusz.
W pierwszą sobotę po Bożym Ciele na rynku odbywa się Wielki Jarmark Średniowieczny.
Jedną z największych atrakcji, które można zobaczyć w Pułtusku są fragmenty meteorytów z największego w dziejach świata deszczu meteorów. Kamienie można zobaczyć w Muzeum Regionalnym. Jest to 13 fragmentów - małe, drobne egzemplarze od 2 do 200 gramów.
W tej okolicy spadło 70 tys. meteorytów ważących w sumie ponad 8 ton.