Z Kruszwicy nadaliśmy 100. odcinek naszego cyklu "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". To propozycja pani Marii najbardziej spodobała się naszemu redakcyjnemu jury.
W ramach akcji "Twoje Miasto w Faktach RMF FM" - w trasę rusza żółto-niebieski wóz satelitarny z naszym reporterem na pokładzie. Wszędzie, gdzie docieramy, odkrywamy dla Was piękno polskich miejscowości, mówiąc o ich zabytkach, atrakcjach i poznając ich mieszkańców.
Nasze jubileuszowe wydanie świętowaliśmy w Kruszwicy, gdzie zaprosiła nas pani Maria. Jak pisała w swoim zgłoszeniu: "Kruszwica to legendarna stolica Polski z Popielem i myszami".
Z Popielem i myszami kojarzy Kruszwicę zapewne większość z tych, którzy w kujawsko-pomorskim miasteczku nigdy nie byli. Dlatego wokół miejsca, gdzie według legendy myszy skonsumowały Popiela kręciła się wizyta RMF FM w Kruszwicy. Mysia Wieża to najcenniejszy zabytek i niepisany symbol miasta.
Ceglana, gotycka wieża powstała w rzeczywistości kilkaset lat później niż Popiel utracił władzę na rzecz legendarnego Piasta, który dał początek pierwszej dynastii polskich władców. Mysia Wieża to pozostałość po zamku zbudowanym ponoć przez króla Kazimierza Wielkiego około roku 1350. Oprócz niej tamte czasy pamiętają resztki murów. Wieża trzyma się mocno i od ponad wieku stanowi atrakcję turystyczną. Przyciąga tu legenda, ale i fantastyczny widok z wysokości 32 metrów. Widać stamtąd spory kawałek Kujaw. Przede wszystkim zaś - jezioro Gopło.
Gopło to jezioro wyjątkowe i też pełne legend, z których wyłania się postać nimfa i królowej Goplany. Tym jeziorem inspirował się Juliusz Słowacki pisząc "Balladynę". Do dziś spotykają się tam pisarze i poeci. Kilka dni temu skończyły się 28. już Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń.
Gopło tętni też sportem - tu trenują wioślarze i żeglarze. Na jeziorze gęsto od łódek czy żagli. Na brzegach trenują kolarze i piłkarze. Kruszwica to kuźnia talentów. Na tegorocznych igrzyskach w Rio było trzech sportowców związanych z tym miejscem - wioślarze Artur Mikołajczewski (6. miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej) i Mikołaj Burda (5. miejsce w ósemce) oraz Jakub Krzewina - zawodnik sztafety 4x400m, która zajęła 7 miejsce.
Kto preferuje namacalne ślady przeszłości musi odwiedzić kolegiatę. Stoi w tym samym miejscu od blisko 900 lat! Była to nawet siedziba biskupstwa. Później biskupi z Kruszwicy przenieśli się do Włocławka, ale kościół niezmiennie stoi, a kolegiata św. Piotra i Pawła uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Mury, bryła, układ - prawie nienaruszone. Jedynie w XVI wieku przebudowano zachodnią fasadę świątyni.