"Ta tragedia pokazała, że rząd dobrze poradził sobie z powodzią. Tego typu zniszczenia były pierwszy raz w historii" - powiedział w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 wiceminister obrony Paweł Bejda, pytany o komentarz do najnowszego sondażu Opinia24 dla RMF FM. Wynika z niego, że prawie połowa Polaków źle ocenia działania rządu związane z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi i pomocy poszkodowanym. "Sama akcja ratowania dobytku ludzkiego przeprowadzona była wzorowo" - dodał gość Tomasza Terlikowskiego.
Tomasz Terlikowski na początku rozmowy poprosił swojego gościa o komentarz do najnowszego sondażu Opinia24 dla RMF FM. Wynika z niego, że prawie połowa Polaków źle ocenia działania rządu związane z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi i pomocy poszkodowanym.
Według wiceministra obrony narodowej to właśnie poziom wypłaty środków mógł wpłynąć na negatywną ocenę rządu przez Polaków, ale sama akcja ratunkowa była przeprowadzona wzorowo.
Ta tragedia pokazała, że rząd dobrze sobie poradził z powodzią. Tego typu zniszczenia były pierwszy raz w historii - mówił Paweł Bejda.
Sama akcja ratowania dobytku ludzkiego przeprowadzona była wzorowo. W akcję pomocy po powodzi zaangażowanych było ok. 10 tys. żołnierzy - dodał gość Tomasza Terlikowskiego.
Podczas Rozmowy o 7:00 w Radiu RMF24 Tomasz Terlikowski zapytał wiceszefa MON, czy polska armia jest gotowa na sytuację, w której Rosja zaatakuje któreś z państw NATO.
Jesteśmy gotowi na taki scenariusz - zapewnił Paweł Bejda. Mamy potężny budżet, podpisaliśmy 120 umów na 125 mld zł na wyposażenie Wojska Polskiego, w tym dronów uderzeniowych i samolotów bezzałogowych - dodał.
Wiceminister dodał, że "w połowie 2025 roku 2 baterie Patriot będą w pełni gotowe do działania, a czekamy na kolejnych 6". Zaznaczył również, że 50 proc. wydatków na zbrojenia zostaje w polskich zakładach zbrojeniowych, co ma znaczenie dla krajowej gospodarki.
Pawła Bejdę zapytaliśmy też o ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej na wypadek klęsk żywiołowych czy wojny. Wiceminister obrony skrytykował poprzedni rząd za zaniedbania w tej dziedzinie.
Oczywiście trwało to trochę, bo prawie rok, ale udało nam się doprowadzić do końca ustawę o obronie cywilnej i ochronie ludności. Czekamy w tej chwili na podpis pana prezydenta. Były już oczywiście konsultacje międzyresortowe z samorządami, z różnego rodzaju stowarzyszeniami, które też będziemy zapraszali do współpracy, jeżeli chodzi o obronę cywilną, ochronę ludności - tłumaczył gość Tomasza Terlikowskiego.
W tej chwili będziemy też prowadzić wyjazdowe konsultacje z wojewodami, samorządami, Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, a także będziemy prowadzili akcję tzw. informacyjną. Dla nas takim wzorem jest Szwecja i Finlandia - dodał.
W Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 pojawił się też wątek kryzysu konstytucyjnego związanego z działaniami Państwowej Komisji Wyborczej oraz nadchodzących wyborów prezydenckich.
Paweł Bejda skrytykował Prawo i Sprawiedliwość za chaos prawny, podkreślając znaczenie nadchodzących wyborów dla przyszłości Polski.
Wiceminister obrony narodowej wyraził poparcie dla Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta z ramienia koalicji PSL-Trzecia droga, podkreślając jego niepartyjność i zaangażowanie w spotkania z wyborcami. Hołownia to kandydat reprezentujący wszystkich Polaków - zaznaczył gość Tomasza Terlikowskiego.