W Świętokrzyskiem na wizytę u psychiatry czeka się ponad miesiąc. W Pomorskiem czas oczekiwania to już 10 miesięcy. "To oczywiście zbyt długo. Przede wszystkim potrzebujemy uregulowania zawodu psychoterapeuty. Musimy mieć sytuację, w której dostęp do zawodu jest łatwy, ale z drugiej strony osoby, które szkolą się z psychoterapii, spełniają określone kryteria. To muszą być profesjonaliści" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM dr Łukasz Müldner-Nieckowski, krajowy konsultant w dziedzinie psychoterapii, psychiatra i seksuolog.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Według szacunków NFZ z depresją w Polsce zmaga się już około 1,2 mln osób.
Robert Mazurek pytał swojego gościa o to, czy to prawda, że my, żyjący współcześnie, jesteśmy faktycznie mniej szczęśliwi, niż poprzednie pokolenia.
Ludzka natura to po pierwsze - dbałość o przetrwanie, po drugie o bezpieczeństwo, a potem dopiero zastanawianie się, co ze swoim życiem zrobić. Brak bezpieczeństwa i strach o przetrwanie może dać późne skutki. Depresja może pojawić się później, nawet lata później. Szczęście to sprawa indywidualnie przeżywana, natomiast statystyki są dla nas nieprzyjemne. Lockdown pokazał, że wśród młodzieży pojawia się wiele problemów, które wynikają z samotności, której doświadczali przez jakiś czas. Teraz wychodzą konsekwencje - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM dr Łukasz Müldner-Nieckowski.
Każdy człowiek ma w sobie rodzaj „licznika” - potrzebuje danej liczby samotności, ale i kontaktu z innymi. Pozornie, będąc w mediach społecznościowych, można odczuwać, że ma się dużo znajomych, ale to nie działa na nasz mózg. Ten rodzaj kontaktu nie jest wsparciem społecznym - tłumaczył krajowy konsultant w dziedzinie psychoterapii.