W Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Balcerowicz ostro skrytykował politykę gospodarczą obecnego i poprzedniego rządu. "Nie prowadzi ona do doganiania Zachodu, ale w najgorszym wypadku do stagnacji. Dwie główne partie polityczne licytują się w złej polityce gospodarczej" - przekazał ekonomista.

Balcerowicza zapytano o gwałtowny wzrost cen niektórych produktów. Choć były wicepremier nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o obecne ceny masła, to przyznał, że w ocenie sytuacji gospodarczej woli kierować się wskaźnikami ekonomicznymi.

Zdaniem byłego ministra finansów, wzrosty cen spowodowane są błędną polityką pieniężną. Ale - co ciekawe - diagnoza Balcerowicza diametralnie różni się od tej prezentowanej przez obecny rząd, który postuluje obniżkę stóp procentowych.

Zbyt długo bank centralny poluzowywał politykę pieniężną. Zbyt długo bank centralny utrzymywał niskie stopy procentowe - mówi Balcerowicz. We współczesnej gospodarce tempo wzrostu cen zależy od polityki pieniężnej. Jeśli jest zbyt luźna, zbyt wspaniałomyślna, to za to płacimy. Najgorsi są ci, którzy są wspaniałomyślni kosztem społeczeństwa - dodał.

Pytany o to, kogo poprze w wyborach prezydenckich, Balcerowicz przyznał, że jest jeszcze sporo czasu, by podjąć decyzję. Dopytywany stwierdził, że w wielu kwestiach ustrojowych blisko mu do poglądów wyrażanych przez Sławomira Mentzena.

Nie wierzcie fałszywym świętym Mikołajom

Zdaniem gościa Porannej rozmowy w RMF FM między dwoma czołowymi partiami w Polsce trwa swego rodzaju walka o to, kto rozda więcej pieniędzy, co - jak przewiduje Balcerowicz - będzie miało katastrofalne skutki dla gospodarki kraju w perspektywie długoterminowej.

Dominująca polityka gospodarcza nie prowadzi do doganiania Zachodu, ale w najgorszym wypadku do stagnacji. Dwie główne partie polityczne licytują się w złej polityce gospodarczej - stwierdza Balcerowicz, nazywając tę sytuację "populizmem gospodarczym".

Ironicznie Leszek Balcerowicz stwierdza, że cieszy się, iż część z przedstawionych przez KO w kampanii wyborczej "100 konkretów na 100 dni" nie została zrealizowana.

Zdaniem Balcerowicza obowiązkiem obywatelskim jest patrzenie władzy na ręce. Inaczej wszyscy zapłacimy za fatalną politykę gospodarczą.

Trzeba patrzyć władzy na ręce i demaskować fałszywych świętych Mikołajów. Jeśli popatrzyć na dominujące propozycje i diagnozy - to są dwie główne partie. Mamy licytację między PO i jej koalicjantami oraz PiS w "pisizmie" gospodarczym - podkreślił.

Odnosząc się do działań rządu Donalda Tuska, Balcerowicz stwierdza: Z punktu widzenia stabilności i rozwoju polskiego budżetu (Andrzej) Domański nie zostanie dobrze zapamiętany jako minister finansów.

Gość Porannej rozmowy w RMF FM wyraził zdumienie faktem, że obecna koalicja rządząca nie zapowiedziała ograniczeń w sektorze państwowym. Zdaniem Balcerowicza, sytuację ekonomiczną Polaków poprawi jedynie wzrost gospodarczy, bo dzięki niemu powstają nowe miejsca pracy.

Tymczasem tenże wzrost - uzasadnia Balcerowicz - tworzony jest przede wszystkim przez inwestycje sektora prywatnego. To sektor prywatny na całym świecie prowadzi najlepsze inwestycje w rozwijające się technologie - wyjaśnia. Jak przypomina gość Roberta Mazurka, Polska wciąż ma potężne zaległości w uwolnieniu kapitału przedsiębiorców. Mamy najwięcej własności państwowej w Europie po Turcji - mówi Leszek Balcerowicz.

Opracowanie: