W niedalekiej odległości od Złotowa przejeżdża zapewne co roku każdy, kto z południa Polski podróżuje nad morze. To nieduże miasto leży kilkanaście kilometrów na wschód od krajowej "11" i krajowej "22" głównych szlaków prowadzących z zachodniej i centralnej Polski właśnie nad Bałtyk. Rzadko kiedy jednak przychodzi nam do głowy, by na chwilę zboczyć ze szlaku i zwiedzić mijane po drodze miasta.
W średniowiecznych kronikach Złotów występuje jeszcze jako Wielatowo. Za datę powstania miasta uznaje się rok 1370. Początkowo należący do województwa kaliskiego Złotów, kilkukrotnie w swojej historii przeżywał liczne klęski i napaści. Od Potopu Szwedzkiego począwszy na II wojnie światowej skończywszy. Do Polski został przywrócony administracyjnie w 1945 roku.
Złotów jest miastem na prawach powiatu. Jest też ważnym ośrodkiem przemysłowym w okolicy. Można w nim znaleźć zakłady metalowe, spożywcze czy odzieżowe. Miasto do niedawna było tez ważnym węzłem kolejowym. Teraz zatrzymują się tu pociągi kursujące między Piłą a Tczewem.
O bogatej historii miasta, ale też regionu jakim jest Krajna można dowiedzieć się w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Znajdują się w nim zbiory etnograficzne, archeologiczne i wszystkie pamiątki historyczne związane z regionem. Siedzibę muzeum widać z daleka. To bardzo charakterystyczny tzw. dom szachulcowy, pochodzący z XVIII wieku.
Mimo że w Złotowie mieszka niespełna 20 tys. mieszkańców - miasto słynie z szeregu aktywności: sportowych, kulturalnych czy muzycznych. Jedną z nich jest festiwal Hip-Hopowy Kostka. Wydarzenie łączy miłośników tańca, muzyki i słowa pisanego związanego z kulturą hip-hop. Swoją nazwę festiwal zawdzięcza patronowi - św. Stanisławowi Kostce.
Zaglądamy też do niezwykle malowniczej Zagrody Krajeńskiej. To rodzaj skansenu, w którym każdy odwiedzający może poznać krajeńskie obyczaje i tradycje. Zobaczyć, jak kiedyś żyli mieszkańcy historycznej Krajny.
Zwiedzanie tego miejsca rozpoczyna się od zrekonstruowanej chałupy ze Starej Świętej. Można odgadnąć do czego służyły przedmioty i urządzenia wyparte już dziś przez liczne sprzęty domowe. Zagroda to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody ze zwiedzaniem okolicy. Wycieczki po regionie można odbywać na rowerach, które turyści mogą wypożyczyć w zagrodzie.
Przed ratuszem znajduje się jedyne tego typu miejsce w Polsce - rondo z pomnikiem jelenia. Codziennie o 12:00 można jednak zaobserwować tam wyjątkową rzecz. Zamiast hejnału, wokół pomnika wybrzmiewają dźwięki z rykowiska jeleni, a pomnik zaczyna się obracać wokół własnej osi. Jeleń to symbol miasta zawarty też w herbie Złotowa.