Mielno to stały punkt na mapie planujących wypoczynek nad morzem. W lecie to imprezowa stolica wybrzeża. W zimie plaże wcale nie pustoszeją. To miejsce upodobali sobie bowiem miłośnicy lodowatych kąpieli.
Mielno jest jednym z najmłodszych polskich miast. Prawa miejskie uzyskało zaledwie dwa lata temu, ale historia tego nadbałtyckiego kurortu jest znacznie dłuższa. Pierwsze wzmianki o miejscowości zwanej Mëllen, a następnie Gross Moëllen sięgają XIII wieku. Przez stulecia była to posiadłość ziemska rodu Damitzów. Następnie, w roku 1804 kupił ja ród von Schmeling. Fundamenty pod rozwój Mielna jako bałtyckiego kąpieliska położył Max von Schmeling - słynny bokser, który w 1936 roku pokonał przez nokaut Joe Louisa i został mistrzem świata wszechwag. Był on prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego. Było to w czasach, gdy dopiero odkrywano zbawienny wpływ morskich kąpieli na zdrowie. Do 1881 roku obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn. Kobiety kąpały się z reguły od 8:00 do 10:00 rano i od 13:00 do 15:00, mężczyźni zaś od 6:oo do 8:oo i od 17:00 do 19:00.
Morskie kąpiele wzbudzały zainteresowanie gapiów. Zwłaszcza szokujący jak na tamte czasy strój kąpielowy. Ustanowiono więc zakaz zbliżania się osób postronnych do kabin kąpielowych na odległość mniejszą niż 50 kroków. Jak wynika z XIX-wiecznych dokumentów, zakaz ten nie zawsze mógł być wyegzekwowany.