Miał być śnieg i mróz, a będą lodowe tory i zielony zeskok pokryty igielitem. Tak będzie wyglądał inauguracyjny weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich. Dodajmy, że będzie to start sezonu zimowego. Kiedy w Polsce mało kto jeszcze myśli o wymianie opon na zimowe, skoczkowie będą rywalizować w Wiśle w zimowej dyscyplinie. A wszystko przez wojnę, inflację i klimat.
Nigdy wcześniej PŚ nie startował tak wcześnie, dlatego zdecydowano, że skoczkowie będą, podobnie jak w Letnim Grand Prix, lądowali na igelicie, a nie sztucznym śniegu. To duże ułatwienie dla organizatorów, którzy w poprzednich latach nawet pod koniec listopada mieli problem z należytym przygotowaniem zeskoku. Tory najazdowe mają być natomiast tradycyjne - lodowe.
Inauguracja Pucharu Świata odbędzie się w Wiśle, a ma to związek z rosyjską napaścią na Ukrainę. Poprzedni sezon rozpoczynał się w Niżnym Tagile i taki był właśnie plan, by rosyjska miejscowość na stałe gościła pierwsze konkursy zimowego Pucharu Świata. Powód był prosty: pogoda! Niżny Tagił nie spędzał snu z powiek organizatorom, którzy w innych lokalizacjach musieliby martwić się m.in. tym, czy uda się pokryć śniegiem zeskok.
Po zbrojnej napaści na Ukrainę, Rosja została zmarginalizowana przez cywilizowany świat sportu, stąd odwołanie konkursów w Niżnym Tagile. Włodarze cyklu musieli zatem "upchnąć" gdzieś konkursy przeniesione z Tagiłu. Padło na Wisłę, w której podziwiać możemy piękną, polską jesień. Z tego właśnie powodu postanowiono zorganizować skoki na igielicie. Temperatury nie pozwalają na efektywną produkcję śniegu. Poza tym w dobie kryzysu energetycznego, wyprodukowanie takiej ilości śniegu byłoby niezwykle kosztowne.
Polacy do rywalizacji przystąpią pod wodzą nowego trenera Austriaka Thomasa Thurnbichlera i liczą na wyniki lepsze niż w poprzednim cyklu. Ubiegły sezon był pierwszym od kampanii 2015-2016, w którym biało-czerwonym nie udało się odnieść nawet jednego zwycięstwa. W klasyfikacji generalnej najwyższe - 14. miejsce - zajął Piotr Żyła.
Jest nowy trener, ale jest też nowy prezes. Stanowisko szefa Polskiego Związku Narciarskiego objął Adam Małysz. Prezes i trener są zatem nowi, ale wszystko wskazuje na to, że wciąż o sile polskich skoków stanowić będą ci sami, już bardzo doświadczeni zawodnicy. Kamil Stoch i Piotr Żyła mają po 35 lat, a Dawid Kubacki jest trzy lata młodszy.
Nie zdarzyło się jeszcze, aby tak zaawansowany wiekowo skoczek wywalczył Kryształową Kulę. Najstarszy w historii miał 30 lat i 304 dni. Rekord ten w 2018 roku ustanowił właśnie Kamil Stoch.
Co więcej, było tylko dwóch starszych od Stocha i Żyły zawodników, którzy wygrali pucharowy konkurs. Rekordzistą jest Japończyk Noriaki Kasai - 42 lata, pięć miesięcy i 23 dni. 38 lat, cztery miesiące i 12 dni miał jego rodak Takanobu Okabe.
W polskiej kadrze na konkursy w Wiśle oprócz trzech weteranów znaleźli się jeszcze: Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula, Kacper Juroszek, Klemens Murańka, Jan Habdas, Maciej Kot, Tomasz Pilch i Andrzej Stękała.
Nigdy wcześniej również w Wiśle nie miała miejsca inauguracja zarówno męskiego, jak i kobiecego PŚ. Sobotnią i niedzielną rywalizację panów poprzedzą zmagania pań. To samo tyczy się piątkowych kwalifikacji.
Wśród kobiet Polskę reprezentować będą Kinga Rajda, Nicole Konderla oraz debiutująca w PŚ Sara Tajner - 16-letnia wnuczka Apoloniusza Tajnera.
W Pucharze Świata 2022/23 zaplanowano łącznie 39 konkursów - 32 indywidualne, pięć drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych, oraz nowość - dwie rywalizacje duetów. Wydarzeniem będzie powrót pucharowych zawodów do USA po 19 latach. Na luty zaplanowano zmagania w Lake Placid. Cykl zakończy się dopiero 2 kwietnia w Planicy.
piątek, 4 listopada
12.00 - oficjalny trening kobiet
14.00 - kwalifikacje kobiet
16.00 - oficjalny trening mężczyzn
18.15 - kwalifikacje mężczyzn
sobota, 5 listopada
11.00 - seria próbna kobiet
12.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego kobiet
15.00 - seria próbna mężczyzn
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego mężczyzn
niedziela, 6 listopada
11.00 - kwalifikacje kobiet
12.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego kobiet
14.30 - kwalifikacje mężczyzn
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego mężczyzn