Turniej tenisa ziemnego zakończy trwające w Krakowie Ogólnopolskie Igrzyska Osób po Transplantacji. Zawodnicy po przeszczepach serca, nerek i wątroby rywalizowali w lekkoatletyce i pływaniu. Teraz przyszedł czas na zmagania na kortach.
Grzegorz Blecharczyk żyje już 12 lat dzięki nowej nerce i ma na swoim kocie mistrzostwo świata w tenisie ziemnym i narciarstwie alpejskim. W tenisa gra 3-4 razy w tygodniu.
Oczywiście, że jak byłem chory, jak miałem niewydolność nerek, jak się dializowałem, to było trudno grać w tenisa, czy jeździć na nartach, czy cokolwiek innego robić. Natomiast po przeszczepie wraca nowe życie i praktycznie, jeżeli człowiek dba o siebie, jeżeli kontroluje własny organizm, jeżeli wie na to ten organizm stać, to może wszystko - może grać w tenisa, biegać, skakać - przekonywał reportera RMF FM.
Na obiektach AWF rywalizują także lekkoatleci po przeszczepie: serca, nerek lub wątroby.
Drugie serce noszę 11 lat. Powiem tylko krótko - to jest drugie życie, to jest wielka nagroda, coś pięknego - mówił Jan Statuch, aktualny mistrz Polski w biegu na 100 metrów.
W zawodach wystartowało 65 osób, w tym 50 pacjentów-zawodników po transplantacji narządów (nerek, serca i wątroby) oraz dializowani.
"Przeszczep to nowe Życie" przekonują organizatorzy. Akcja ma udowodnić, że transplantacja jest najskuteczniejszą metodą ratowania ludzkiego życia w sytuacji, kiedy narządy przestają sprawnie funkcjonować.
Podczas sportowych zmagań rozdawane były "Oświadczenia Woli" dla osób, które chciałyby zostać dawcami organów.