Na igrzyskach olimpijskich sportowcy z całego świata będą rywalizować w 26 dyscyplinach - zarówno w Londynie, jak i poza jego granicami. Historia każdej z nich jest niezwykle ciekawa i barwna. Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę ciekawostek.
Początkowo olimpijskie zmagania w pływaniu odbywały się w... rzekach. Na igrzyskach w Paryżu w 1900 roku sportowcy konkurowali między sobą w wodach Sekwany. Przed londyńską imprezą w 1908 roku zmieniono jednak zasady i od tej pory zawody w pływaniu odbywają się wyłącznie na basenach.
Piłka wodna była w programie wszystkich igrzysk rozgrywanych w XX i XXI wieku. Pojawił się na liście dyscyplin 64 lata przed siatkówką. Jest na niej dłużej niż tenis, koszykówka czy judo.
Boks to dyscyplina olimpijska, która w kobiecym wydaniu zadebiutuje na igrzyskach w Londynie. Panie zmierzą się w wadze muszej, średniej i lekkiej.
Tylko raz mistrzem olimpijskim w tenisie stołowym był zawodnik z Europy. Szwed Jan-Ove Waldner, zwany Mozartem tej dyscypliny, zdobył złoto na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.
Żeglarstwo jest jedną z niewielu dyscyplin olimpijskich, w której od samego początku mogą startować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Po raz pierwszy pojawiło się na igrzyskach w Paryżu w 1900 roku. Cztery lata później nie było go w programie, ale w 1908 wróciło na stałe.
Jedna z najmłodszych dyscyplin olimpijskich to taekwondo. Ten sport debiutował w 1988 roku na igrzyskach w Seulu, ale nie był wtedy wpisany na oficjalną listę. Doczekał się tego dopiero kilkanaście lat później - po raz pierwszy pojawił się w programie igrzysk olimpijskich w Sydney (2000). Osiem lat później Rohullah Nikpai wywalczył brązowy medal. To jedyny olimpijski krążek, jaki mają na swoim koncie zawodnicy z Afganistanu.
Zapasy pojawiły się już na pierwszych nowożytnych igrzyskach w 1896 roku. Od samego początku brali w nich udział wyłącznie mężczyźni. Kobiety dostały swoją szansę dopiero 108 lat później - mogły wystartować w tej dyscyplinie na igrzyskach w 2004 toku.
Łucznictwo kilkakrotnie pojawiało się w programie igrzysk olimpijskich i było z niego wycofywane. Debiutowało w 1900 roku w Paryżu. Po igrzyskach w Londynie (1908) zrezygnowano z tej dyscypliny na 12 lat. Łucznicy wrócili w 1920 roku, by znów zniknąć, tym razem na ponad pół wieku. Od igrzysk w Monachium w 1972 roku łucznictwo wróciło do łask.
Badminton to dyscyplina najbardziej zdominowana przez sportowców z jednego kontynentu. Pojawiła się po raz pierwszy na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Od tego czasu Azjaci - zawodnicy z Chin, Indonezji i Korei zdobyli 23 z 24 złotych medali.
Siatkówka plażowa to jedna z dyscyplin olimpijskich, które przyciągają uwagę największej publiczności. W Londynie zawody rozgrywane będą na placu Horse Guards Parade. Do stworzenia tam boiska organizatorzy wykorzystali 3000 ton piasku.
W 1956 roku olimpijskie zawody w jeździectwie odbyły się w mieście, które nie było organizatorem igrzysk. Jeźdźcy walczyli o medale w Sztokholmie, a gospodarzem imprezy było australijskie Melbourne.
W pierwszym olimpijskim turnieju w piłce nożnej uczestniczyły tylko dwa zespoły narodowe. Na igrzyskach w Paryżu grały drużyny Anglii, Francji oraz dwa zespoły klubowe. Co ciekawe, zawody rozegrane zostały jeszcze przed powstaniem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), którą utworzono w 1904 roku.
Gdy w 1936 roku piłka ręczna debiutowała na igrzyskach olimpijskich, jej reguły były bardzo podobne do tych obowiązujących w futbolu. Grano na otwartym terenie, a zespoły liczyły po jedenastu zawodników. Zasady zmieniły się dopiero po II wojnie światowej - wtedy przeniesiono mecze do hali, a składy drużyn zmniejszono do 7 osób.