Zakończyła się budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest w marcu 2023 r. "W tej chwili światowe badania naukowe kierują się bardzo na mózg i centralny system nerwowy, więc jeśli uda się coś zrobić, będzie to miało znaczenie nie tylko dla śpiączki, ale też wszystkich chorób degeneracyjnych mózgu" - powiedziała podczas uroczystości szefowa Fundacji "Akogo?" - aktorka Ewa Błaszczyk.
Otwierając budynek, Ewa Błaszczyk dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania placówki. Podkreśliła, że teraz przychodzi czas, by zająć się pracą naukowo-badawczą.
W tej chwili w "Budziku" dziecięcym wybudziło się właśnie setne dziecko - poinformowała szefowa fundacji "Akogo?".
Część pieniędzy na budowę kliniki - 44 mln zł - pochodziła z Funduszu Sprawiedliwości. W sensie symbolicznym środki, które pochodzą od skazanych, będą służyły dobru w najbardziej dosłownym tego słowa sensie i znaczeniu - ocenił szef resort sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zauważył, że zakończenie budowy kliniki "Budzik" dla dorosłych jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Dzięki tej inicjatywie tak wiele rodzin już wkrótce, od przyszłego roku cieszyć się powrotem swoich bliskich, którzy wrócą z tej granicy między życiem a śmiercią - ze śpiączki - stwierdził Romanowski.
Fundacji "Akogo? wybudowała klinikę "Budzik" dla dorosłych obok szpitala bródnowskiego - na działce, które jest własnością samorządu Mazowsza. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii i terapii manualnych.
Klinika została wyposażona w 17 łóżek, specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Większość aparatury jest już na miejscu. W najbliższym czasie będzie instalowana.
Klinika kupiła też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 50 mln zł.