Najcenniejsze wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni i unikatowe egzemplarze porcelany dalekowschodniej - od piątku 26 kwietnia można oglądać w nowo otwartej Galerii Porcelany w Zamku Królewskim w Warszawie. W kolekcji znajdziemy okazy niegdyś zdobiące królewskie i magnackie stoły.

Eksponaty zostały pogrupowane tematycznie i chronologicznie. Razem zestawiono najwcześniej powstałe przykłady kamionki i porcelany böttgerowskiej, naczynia z serwisów do kawy i herbaty zdobione scenkami chinoiserie oraz wzorami dalekowschodnimi w typach Imari oraz Kakiemona, a także zespoły różnorodnych elementów z zastaw stołowych, również zdobionych wzorami zaczerpniętymi z porcelany dalekowschodniej, m.in. z czerwonymi smokami czy z żółtym lwem - wymienia prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród nich wyróżnić należy kilkanaście naczyń z porcelany miśnieńskiej i dalekowschodniej pochodzących z kolekcji Augusta II - dodaje.

Otwarcie Galerii Porcelany

Eksponaty zostały umieszczone w pięciu oryginalnych szafach-witrynach holenderskich z ok. 1750 r. oraz na francuskich komodach i stole konsolowym z 1. połowy XVIII w.

Otwarcie Galerii Porcelany jest także okazją do podkreślenia roli królewskiej kolekcji porcelany jako ważnego elementu kultury i dziedzictwa narodowego. To miejsce, które przenosi nas w świat elegancji i splendoru dworskiego życia, zachwycając zarówno miłośników sztuki, jak i osoby zainteresowane historią i kulturą - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oddzielnie zaprezentowano porcelanę miśnieńską dekorowaną motywami europejskimi. Szczególnie cenne są elementy serwisów zamówionych przez Augusta III, niektóre ze znakami królewskiej cukierni dworskiej - talerze z tzw. serwisu koronacyjnego, półmisek i filiżanka ze spodkiem z zastawy przeznaczonej do Zamku Królewskiego w Warszawie oraz naczynia z serwisu "zielony Watteau".

Razem z nimi pokazywane są zespoły elementów z dwóch najsłynniejszych zastaw stołowych: hr. Aleksandra Józefa Sułkowskiego oraz tzw. serwisu łabędziego hr. Henryka Brühla.

Jedyny w Polsce

Na uwagę zasługuje również prezentowany oddzielnie unikatowy kompletny serwis podróżny z porcelany miśnieńskiej zdobionej chinoiserie w oryginalnym puzdrze z lat 1725-1730 oraz japońska porcelana dekorowana w typie Imari z ok. 1700 - para wielkich wazonów z pokrywami  i zawieszony na ścianie olbrzymi półmisek z kolekcji Augusta II.

W Galerii Porcelany można również podziwiać jedyny w Polsce zespół osiemnastu naczyń dekorowanych motywami fantastycznych zwierząt (Fabeltiere), które do wzornictwa porcelany miśnieńskiej wprowadził Adam Friedrich von Löwenfinck, jeden z najwybitniejszych w historii malarzy porcelany i fajansu.

W Galerii Porcelany prezentowane są także inne dzieła związane z postacią tego wybitnego artysty, jest to zespół 3 naczyń z lat 1735-1736 zdobionych przez Löwenfincka, a także 3 talerze z drugiego serwisu Earl of Jersey z lat 1739-40.

Gabinety porcelanowe

Aranżacja ekspozycji nawiązuje w dużym stopniu do oryginalnych rozwiązań XVIII-wiecznych gabinetów porcelanowych. Porcelana eksponowana jest w pięciu oryginalnych szafach-witrynach holenderskich z ok. 1750 r. oraz na francuskich komodach i stole konsolowym z 1. połowy XVIII w. Zabytkowe meble służą nie tylko ekspozycji obiektów, ale stanowią także dekorację galerii, podobnie jak fryzy talerzy i półmisków zawieszonych na ścianach i "wspartych" konsolkami.

Wiele prezentowanych w Galerii Porcelany zabytków związanych jest z królami Polski z dynastii Wettynów, pochodzą one z kolekcji Augusta II bądź powstały na zamówienie Augusta III. Zgromadzony w zamkowych wnętrzach zbiór odsłania przed nami sekrety świata porcelany w wersji najcenniejszej i najbardziej ekskluzywnej - podkreśla dr Anna Szkurłat, kuratorka galerii.

Galeria Porcelany jest dostępna od 26 kwietnia (w ramach Trasy Królewskiej).