W czerwcu na stołeczne plaże wrócili warszawscy plażowi. Ratusz uruchomił sześć punktów plażowych, które będą działały aż do końca września. U plażowych będzie można zasięgać informacji na temat nadwiślańskiej przyrody, a także bezpłatnie wypożyczać leżaki i sprzęt sportowy.
Punkty informacyjno-rekreacyjne działają na czterech stołecznych plażach - Saskiej, Poniatówce, Rusałce, Żoliborzu - a także w Pawilonie Edukacyjnym Kamień i po raz pierwszy przy bulwarze gen. George’a Smitha Pattona - przy pierwszym pawilonie od strony mostu Świętokrzyskiego.
Miejskie punkty plażowe powstały po to, by mieszkańcy mogli atrakcyjnie i aktywnie spędzać czas nad Wisłą, a także poznawać jej walory przyrodnicze. Warszawskie plaże są bowiem zlokalizowane na objętym ochroną przyrody obszarze Natura 2000 - poinformowała rzeczniczka miasta Monika Beuth-Lutyk.
Dla plażowiczów przygotowano m.in. leżaki, maty, piłki, bule, zabawki edukacyjne, koce i lornetki. Sprzęt wypożyczają plażowi. Można ich rozpoznać po koszulkach z oznakowaniem Dzielnica Wisła i napisami "Plażowy" lub "Plażowa".
Jak poinformowało miasto, plażowi udostępniają też książki w ramach akcji "Zaczytaj się nad Wisłą" i publikacje na temat nadwiślańskiej przyrody, wydają worki na śmieci i ekologiczne popielniczki. Przede wszystkim jednak służą wiedzą na temat atrakcji, w tym propozycji klubokawiarni na bulwarach i plażach.
Dodatkowe informacje na temat działalności punktów plażowych i zaplanowanych atrakcji można znaleźć na Facebooku na profilu Dzielnica Wisła w grupie warszawski plażowy.
W czerwcu i wrześniu punkty na plażach i bulwarze będą działać w weekendy w godzinach 10.00-20.30, a w lipcu i sierpniu codziennie - w dni robocze od godz. 11, a weekendy od 10.00 do ok. 21.00 (punkty plażowe kończą działalność pół godziny przed zmierzchem). W Pawilonie Edukacyjnym Kamień projekt będą tylko w weekendy. W czerwcu od 9.00 do 20.30, w lipcu od 9.00 do 21.00, w sierpniu od 9.00 do 20.30, a we wrześniu od 9.00 do 20.00.
Przy okazji miasto przypomina, że na plaże, bulwary i obszary nadwiślane nie można wjeżdżać samochodami i innym pojazdami mechanicznymi. Zachęca, by przyjść pieszo, skorzystać z rowerów, hulajnóg, czy rolek, lub warszawskiej żeglugi. Działają już wodne linie turystyczne Zarządu Transportu Miejskiego.