​Torpedę leżącą na dnie Zatoki Gdańskiej neutralizować będzie w czwartek Marynarka Wojenna. Obiekt znajduje się ponad 5 kilometrów od brzegu. Część mieszkańców regionu otrzymała w tej sprawie alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Akcja polegająca na neutralizacji torpedy ruszyć ma jutro o poranku. Przeprowadzać będą ją nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, specjalizujący się między innymi w unieszkodliwianiu niebezpiecznych, potencjalnie wybuchowych obiektów odnajdywanych na dnie morza.

Gdzie znajduje się torpeda?

Obiekt, którym będą zajmować się jutro to niemiecka, lotnicza torpeda z okresu II Wojny Światowej. Znaleziono ją około trzech mil morskich, czyli ponad 5 kilometrów, na wschód od plaży na Babich Dołach w Gdyni. Torpeda leży na dnia na głębokości 30 metrów i według ustaleń marynarzy zawiera w sobie około 200 kg materiału wybuchowego. Torpedę zlokalizowali pracownicy prywatnej firmy, która wykonywała w tym miejscu badania hydrograficzne.

W czasie działań można się spodziewać ograniczeń przebywania osób postronnych na plażach w okolicy Oksywia i Babich Dołów - przekazał RMF FM Grzegorz Lewandowski, oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

200 kilogramów materiału wybuchowego to nie jest duży ładunek. Wcześniej neutralizowano już torpedy z kilkukrotnie większym ładunkiem. Nie ma także potrzeby zamykania plaż na wielokilometrowych odcinkach, co nieraz zdarzało się przy neutralizacji torped.

Co z plażami w trakcie detonacji?

Obiekt jest stosunkowo daleko od brzegu. Nie ma potrzeby wyznaczenia dużej strefy buforowej, jak bywało to przy detonacjach w poprzednich latach. Plaże w Trójmieście nie będą zamykane, ale nie dotyczy to fragmentu plaży między Torpedownią na Babich Dołach a Oksywiem w Gdyni - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni. 

Służby Urzędy Morskiego przygotowały także ostrzeżenia nawigacyjne dla jednostek poruszających się po Zatoce Gdańskiej. Będą także wspomagać inne służby w dozorowaniu wspomnianego odcinka plaży - tak by na pewno nikt nie zdecydował się na kąpiel w tym miejscu.

Obserwacja akcji z brzegu może nie mieć większego sensu. Ze względu na dużą odległość od brzegu i niewielką ilość materiału wybuchowego neutralizacja najpewniej nie będzie efektowna.

Dziś w sprawie planowanej jutro operacji SMS do mieszkańców regionu rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Trudno jednak wnioskować, jakim dokładnie kluczem kierowało się RCB. Wiadomość dotarła chociażby do mieszkańców Przymorza czy Zaspy w Gdańsku, a nie otrzymali jej na przykład niektórzy mieszkańcy Gdyni czy Kosakowa.


Opracowanie: