List intencyjny dotyczący budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej celem jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.
Dolina wodorowa w Szczecinie jest już faktem, a podpisane dziś dokumenty pozwolą tylko na jeszcze większy rozwój tego sektora w regionie - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Podkreśliła też, że "zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru".
Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe, nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem - dodała.
Wśród sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej znalazły się m.in. spółki skarbu państwa, wojewoda zachodniopomorski oraz szczecińskie uczelnie. Sygnatariusze zadeklarowali współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu rozwoju gospodarki wodorowej na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Celem tworzenia dolin wodorowych jest integracja sektorów, jest znalezienie partnerów biznesowych, optymalizacja procesów, optymalizacja kosztów, to tworzenia łańcucha wartości, które są związane z gospodarką wodorową, produkcji, transportu, magazynowania i końcowego zastosowania wodoru w różnych sektorach gospodarki naszego kraju - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
Wskazała też, że województwo zachodniopomorskie ma potencjał do realizowania projektów badawczo-rozwojowych, które wpłyną na rozwój regionu.