Plenerowa ekspozycja na pl. Solidarności w Szczecinie pt. "Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu" obrazuje trwającą od 2014 roku agresję Rosji na Ukrainę. Autorem wykonanych w 2019 r. fotografii jest Andrij Dubczak, reporter Radia Svoboda.
Zdjęcia prezentują tereny zniszczone podczas pierwszego etapu rosyjskiej agresji.
To przygnębiające obrazy zrujnowanych domów, utraconego dobytku i pamiątek rodzinnych, zniszczonego krajobrazu. Przede wszystkim to przejmujące obrazy dzieci i wojna widziana z ich perspektywy - poinformował rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski.
Jak dodał "tytuł wystawy ‘Zamrożone’ opisuje stan, w jakim znalazły się po miesiącach trwania w sytuacji zagrożenia, utraty bliskich oraz wszystkiego, co tworzyło ich świat i dawało poczucie bezpieczeństwa".
"Zamrożenie" jest przyjętym w psychologii terminem, występuje przy zespole stresu pourazowego (PTSD) i objawia się m.in. brakiem zdolności do wyrażania jakichkolwiek emocji. Nieujawnione strach, gniew, bezsilność czy nieustające zagrożenie mogą wpłynąć niszcząco na psychikę i pozostawić w niej ślad do końca życia.
Wystawę kończy plansza z hasłem, które przypomina: "Wojna trwa nadal".
Ekspozycję przygotował szczeciński oddział Związku Ukraińców przy wsparciu urzędu miasta.