Rusza odkomarzanie stolicy województwa zachodniopomorskiego. Na pierwszy ogień pójdzie Cmentarz Centralny w Szczecinie. W kolejnych dniach czerwca ekipa pojawi się w parkach, na skwerach i zieleńcach, kąpieliskach oraz pozostałych cmentarzach komunalnych, a także w rejonie lotniska Dąbie. Łącznie odkomarzaniem objętych zostanie prawie 90 hektarów terenów miejskich.
Odkomarzanie jest powtarzane w drugiej połowie lata, najczęściej w sierpniu. Obejmuje wtedy te same tereny i ma na celu podtrzymanie efektu. Dokładne terminy i plan działań jest jednak ustalany w zależności od pogody i występowania zmasowanego wylęgu komarów.
Odkomarzanie przeprowadzane jest w Szczecinie od 1994 roku, odbywa się co najmniej dwukrotnie w ciągu roku.
Akcję przeprowadza się techniką zamgławiania na gorąco. Polega ono na rozprowadzeniu, przy podgrzaniu do wysokiej temperatury, cieczy biobójczej przez specjalny oprysk. Powstaje wówczas mgła złożona z substancji trującej, która długo unosi się w powietrzu i dociera w trudno dostępne miejsca.
Środki chemiczne użyte przeciw komarom posiadają świadectwo rejestracji, wydane przez ministra zdrowia lub ministra rolnictwa, o dopuszczeniu do stosowania i jego nieszkodliwości dla ludzi. W tym roku koszt walki z komarami to ponad 31 tys. zł.