Kto chciał przed czarami chronić katedrę w Kamieniu Pomorskim? To pytanie zadają sobie historycy. Podczas remontu dachu świątyni odnaleziono wykuty w cegle, wywodzący się jeszcze z prehistorii symbol rozety sześcioramiennej. Znak zwany po angielsku hexafoil miał w wielu kulturach znaczenie magiczne. Używany był, by chronić budynek przed złem, demonami i czarami.
Na niezwykłe graffiti natrafiono podczas remontu dachu katedry w Kamieniu Pomorskim. Charakterystyczna rozeta znajduje się w miejscu niedostępnym dla ludzi.
Znajduje się on na wysokości około 18 metrów od poziomu posadzki katedry, na wewnętrznej ścianie szczytowej, na gotyckim filarze. Został tam wyryty w średniowiecznych cegłach znak apotropeiczny, związany z magią ochronną. Znak wyryty na kamieńskiej katedrze mógł zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice - mówi Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Odkryte na katedrze "graffiti" przedstawia 6 kręgów wpisanych w koło, które tworzą w centralnej części liście stokrotki. Swoją formą przypomina stylizowany kwiat o sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatkach, wpisanych w krąg, stąd angielska nazwa znaku Daisy Wheel. Symbol ma też inne określenia. Po angielsku znany jest jako hexafoil, witch mark. Po włosku to Sole delle Alpi - Słońce Alp, po norwesku Róża Olafa, a w wierzeniach Słowian był to znak wiązany z bogiem burz - Perunem.
Symbol odnajdowany jest na różnych obiektach już od późnej Epoki Brązu.
Hexafoil miał chronić domostwo przed złem, umieszczano go np. na kominie, żeby tamtędy zły duch nie dostał się do środka.
W kamieńskiej katedrze rozeta również jest w miejscu, jak się zdaje, nieprzypadkowym. Jak zauważyli badacze jest nad głównym ołtarzem świątyni, a dokładniej nad tabernakulum. Powyżej głównego okna katedry.
Pytanie, czy to graffiti zostało wykonane w trakcie budowy katedry, czyli w średniowieczu, czy też zostało wykonane później, w wieku XVI lub XVII, czyli w okresie wczesno nowożytnym. Musimy pamiętać, że wówczas na terenie Europy prowadzone były bardzo silne działania związane z oskarżaniem kobiet o czary. Odbywało się wówczas bardzo wiele procesów o czary, także w Kamieniu Pomorskim, gdzie kapituła miała prawo sądzenia domniemanych czarownic. Być może, że ten symbol jest związany właśnie z tymi wydarzeniami - mówi Grzegorz Kurka.
W kulturze średniowiecznej i wczesno nowożytnej Europy takie znaki miały niesamowitą moc. Krąg symbolizował nieskończoność, ale też doskonałość świata natury, ład i porządek. 7 uformowanych w rozetę kręgów w chrześcijaństwie symbolizowało boską doskonałość. Przekraczanie kręgu wyrażało również przejście ze świata profanum do świata sacrum.
To kolejne odkrycie w kamieńskiej katedrze. W wyniku badań przeprowadzonych podczas remontu dachu katedry odkryto, że drewniana więźba dachowa pochodzi z XIII wieku. To najstarsza konstrukcja dachowa w Polsce, a nawet w tej części Europy.
Kilka tygodni temu w części chóralnej znaleziono wyryte w cegłach podpisy osób, które przez stulecia remontowały świątynię. Najstarszy inicjał pochodzi z 1662 roku. Dwa z zostawionych autografów udało się rozszyfrować, w jednym przypadku dzięki analizie dokumentów parafialnych udało się odkryć kim był budowniczy i jakie były dzieje jego rodziny.