Sprawdzeni kandydaci, niespodziewane przesunięcia i wielkie powroty. Tak wyglądać będą listy wyborcze w najbliższym głosowaniu w okręgach wyborczych w Szczecinie i Koszalinie. Wśród kandydatów są m.in. Bartosz Arłukowicz, Marek Gróbarczyk, Katarzyna Kotula, Sławomir Nitras i Paweł Szefernaker. Co wiemy o tych, którzy powalczą w październiku o mandat wyborczy? Publikujemy listy zarejestrowane przez PKW.
Koalicja Obywatelska jako pierwsza w całości pokazała listy wyborcze. Największym zaskoczeniem jest start Bartosza Arłukowicza w okręgu koszalińskim. Liderami listy w Szczecinie zostali Sławomir Nitras i Magdalena Filiks.
Sławomir Nitras po raz kolejny ma być lokomotywą wyborczą listy Koalicji Obywatelskiej. W poprzednich wyborach to on zdobył w okręgu szczecińskim najwięcej głosów - ponad 78,5 tysiąca, o 20 tysięcy więcej od ówczesnej "jedynki" na liście PiS.
Druga pozycja Magdaleny Filiks to awans. Posłanka tak decyzję o starcie skomentowała na Facebooku: "Z wielu różnych powodów podjęłam decyzję, że nie zrezygnuję z pracy zawodowej. To była koszmarnie trudna decyzja, bo żeby coś w życiu robić trzeba zawsze mierzyć siły na zamiary. To prawda - zabrakło mi sił i nadal ich nie odzyskałam (pewnie nigdy już nie odzyskam), ale siła którą dostaję codziennie od Was jest dużo większa, niż była moja własna kiedy jeszcze byłam 'tamtą Magdą'". Posłanka w poprzednich wyborach wywalczyła mandat z 5. miejsca.
Na 3. miejscu znalazł się dotychczasowy poseł Arkadiusz Marchewka. Czwarte miejsce przypadło przewodniczącej Sejmiku Województwa Teresie Kalinie. Na liście są też obecni parlamentarzyści Artur Łącki (nr 5) i Grzegorz Napieralski (nr 7).
W okręgu koszalińskim liderem listy został Bartosz Arłukowicz, który od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Jeśli zostanie wybrany do Sejmu, będzie musiał zdecydować, który mandat sprawować. Arłukowicz ma w zamyśle wzmocnić tę listę.
"Jedynka" sprzed 4 lat czyli Piotr Zientarski startuje z numerem 5. W poprzednich wyborach wynik Zientarskiego okazał się gorszy niż dwóch pierwszych kandydatów PiS.
Drugie miejsce w Koszalinie otrzymał kolejny polityk ze Szczecina - Przemysław Słowik, współprzewodniczący Partii Zieloni i radny szczecińskiej rady miasta.
Na trzecim miejscu znalazła się radna z Koszalina Barbara Grygorcewicz, na czwartym - poseł z Kołobrzegu Marek Hok.
Kandydaci KO w okręgu 40:
1. Bartosz Arłukowicz
2. Przemysław Słowik
3. Barbara Grygorcewicz
4. Marek Hok
5. Piotr Zientarski
6. Renata Rak
7. Paweł Suski
8. Magdalena Miszke
9. Dorota Chałat
10. Anna Bańkowska
11. Łukasz Młynarczyk
12. Karolina Siwek
13. Jacek Kozłowski
14. Elżbieta Sekuła
15. Jacek Marcinkowski
16. Sebastian Tałaj
Kandydaci KO w okręgu 41:
1. Sławomir Nitras
2. Magdalena Filiks
3. Arkadiusz Marchewka
4. Teresa Kalina
5. Artur Łącki
6. Elżbieta Jabłońska
7. Grzegorz Napieralski
8. Anna Nowak
9. Urszula Pańka
10. Magdalena Pieczyńska
11. Anita Jurewicz
12. Zygmunt Siarkiewicz
13. Adam Fedeńczak
14. Michał Bodek
15. Maria Schneider
16. Agnieszka Wancerz
17. Katarzyna Kupczyk
18. Józef Drozdowski
19. Magdalena Sosnowska
20. Patryk Jaskulski
21. Robert Panna
22. Beata Kiryluk
23. Shivan Fate
24. Natalia Żyto
PiS w Zachodniopomorskiem stawia na sprawdzonych kandydatów. Brak jest zaskoczeń czy wielkich desantów polityków centralnych do Szczecina i Koszalina.
Listę w Szczecinie otworzy po raz kolejny Marek Gróbarczyk, który 3 lata temu stracił samodzielne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i teraz zajmuje się tym tematem w ramach resortu infrastruktury. "Ojciec" przekopu Mierzei Wiślanej, oprotestowanego przez naukowców pogłębiania Odry i słynnej szczecińskiej stępki pod prom budowany po perturbacjach zupełnie gdzie indziej.
Kolejne miejsca przypadły dokładnie tym samym politykom, którzy kandydowali z sukcesem 4 lata temu. Na drugim miejscu znalazł się Leszek Dobrzyński, na trzecim Artur Szałabawka, na czwartym stargardzianin Michał Jach. Pierwszą z niespodzianek PiS umieścił na miejscu piątym. Z tej pozycji wystartuje zachodniopomorski wojewoda Zbigniew Bogucki. Za nim na listę trafił kontrowersyjny Dariusz Matecki.
W Koszalinie również bez rewolucji. Listę otwierają obecni parlamentarzyści. Liderem listy PiS uczynił Czesława Hoca, lekarza i przewodniczącego sejmowej komisji ochrony zdrowia. Z drugiego miejsca wystartuje wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Z trzeciego - Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Kandydaci PiS w okręgu 40:
1. Czesław Hoc
2. Paweł Szefernaker
3. Małgorzata Golińska
4. Marek Subocz
5. Oliwia Skórka
6. Jan Górski
7. Urszula Gozdalska-Słowik
8. Jan Owsiak
9. Bogusław Ogorzałek
10. Michał Olejniczak
11. Izabela Kulec-Kaczmarska
12. Stanisław Rydz
13. Roksana Kaczmarek-Cichosz
14. Agnieszka Curyl-Katholm
15. Barbara Głowacka
16. Stefan Romecki
Kandydaci PiS w okręgu 41
1. Marek Gróbarczyk
2. Leszek Dobrzyński
3. Artur Szałabawka
4. Michał Jach
5. Zbigniew Bogucki
6. Dariusz Matecki
7. Anna Pawlak
8. Rafał Mucha
9. Agnieszka Stój-Rybak
10. Edward Kosmal
11. Paweł Mirowski
12. Andrzej Szelążek
13. Katarzyna Dyczyńska
14. Magdalena Zarębska-Kulesza
15. Sylwester Chruszcz
16. Bożena Karmasz
17. Jolanta Pisarska
18. Dorota Chodyko
19. Maria Brzozowska
20. Maciej Kopeć
21. Kamila Buczek
22. Michał Zinowik
23. Monika Łoza
24. Krzysztof Zaremba
Trzecia Droga, czyli wspólna lista PLS i Polski 2050, zaprezentowała do tej pory tylko liderów list. W Zachodniopomorskiem pierwsze miejsca na liście przypadły ludowcom.
W okręgu szczecińskim liderem listy został Jarosław Rzepa, obecny poseł z ramienia PSL i były wicemarszałek województwa. Z drugiego miejsca kandydować ma Adam Rudawski z Polski 2050, wykładowca akademicki i były prezes publicznego radia w Szczecinie.
Liderem listy w Koszalinie został Radosław Lubczyk, dentysta ze Szczecinka i obecny poseł, który zasłynął tym, że jeździ ferrari, ale z sejmowej kasy pobiera uposażenie dla posłów w trudnej sytuacji życiowej. Lubczyk tłumaczył to tym, że ma wysokie przychody, ale równocześnie tak duże koszty, że nie posiada zdolności kredytowej.
Drugie miejsce przypadło Maciejowi Słomce z Polski 2050. To społecznik prowadzący stowarzyszenie "Nasza Świerczyna" w powiecie drawskim, emerytowany oficer służby więziennej.
Kandydaci Trzeciej Drogi w okręgu 40:
1. Radosław Lubczyk
2. Maciej Słomka
3. Tomasz Tesmer
4. Dariusz Kozłowski
5. Helena Rudzis-Gruchała
6. Paweł Mzyk
7. Rafał Rosiński
8. Mariusz Krajczyński
9. Tomasz Budzyński
10. Ewa Najmuła
11. Roman Wiśniewski
12. Robert Garbiak
13. Agnieszka Brodowska-Rolik
14. Anna Makuchowska
15. Magdalena Grudzińska
16. Jadwiga Kuczyńska
Kandydaci Trzeciej Drogi w okręgu 41:
1. Jarosław Rzepa
2. Adam Rudawski
3. Cezary Pakulski
4. Edyta Podgórska
5. Agnieszka Malinowska-Wasiluk
6. Wojciech Majsakowski
7. Mieczysław Skawiński
8. Magdalena Demkowska
9. Anna Szewczyk
10. Tomasz Czubara
11. Katarzyna Gran-Krajewska
12. Waldemar Wawrzyniak
13. Michał Kasiak
14. Paweł Marek
15. Jarosław Mirkowicz
16. Justyna Jakubowicz-Dziduch
17. Anna Wierzchowska
18. Arkadiusz Janowicz
19. Marta Miller
20. Anna Glińska
21. Jakub Siwy
22. Michał Faligowski
23. Marek Grzelak
24. Tomasz Kulinicz
Na zachodniopomorskich listach Nowej Lewicy ma zabraknąć dotychczasowej posłanki Katarzyny Kotuli, która ma być w tych wyborach liderką listy na Pomorzu. W okręgu szczecińskim liderem jest Dariusz Wieczorek, który w poprzednich wyborach po raz pierwszy wywalczył mandat poselski. Z drugiego miejsca wystartuje Jolanta Tryszkiewicz, która do tej pory kierowała biurem poselskim Katarzyny Kotuli. Na trzecim miejscu znalazł się Adam Kościelak z Partii Razem. Na czwartym wieloletni szef SLD w Szczecinie Dawid Krystek.
W okręgu koszalińskim liderką listy jest dotychczasowa posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska. Drugie miejsce przypadło Stanisławowi Wziątkowi, byłemu wojewodzie, który zasiadał w sejmie przez 3 kadencje, ale w ostatnich wyborach nie wywalczył mandatu. Z trzeciego miejsca kandyduje Irys Barda ze stowarzyszenia Lambda.
Kandydaci Nowej Lewicy w okręgu 40:
1. Małgorzata Prokop-Paczkowska
2. Stanisław Wziątek
3. Irys Barda
4. Wiktor Kamieniarz
5. Agnieszka Mastalerz-Madej
6. Andrzej Lewandowski
7. Łukasz Olszewski
8. Aleksandra Łuczyńska
9. Michał Czarnowski
10. Irena Piątek
11. Piotr Kwiatkowski
12. Katarzyna Paprocka
13. Sylwia Szwedek
14. Maciej Markowski
15. Justyna Stobiecka
16. Robert Grzywacz
Kandydaci Nowej Lewicy w okręgu nr 41:
1. Dariusz Wieczorek
2. Jolanta Tryszkiewicz
3. Adam Kościelak
4. Dawid Krystek
5. Joanna Agatowska
6. Piotr Rygiel
7. Wojciech Długoborski
8. Bogusława Reszko-Szydłowska
9. Małgorzata Piotrowska
10. Jakub Korczyński
11. Aneta Wysoszyńska
12. Dorota Jędrzejewska-Motyka
13. Izabela Olbratowska
14. Bartłomiej Michaliszyn
15. Zbigniew Ciechanowicz
16. Bogdan Jaroszewicz
17. Urszula Nawrocka
18. Łukasz Uldynowicz
19. Maria Serafinowicz
20. Sebastian Bednarski
21. Anna Jakubiak
22. Małgorzata Śmigielska-Matulaniec
23. Teresa Szymańska
24. Piotr Sobolewski
Szczecińską listę Konfederacji otworzy geodeta Marcin Bedka. W poprzednich wyborach zdobył ponad 11 tysięcy głosów, ale mandatu nie. Na drugim miejscu jest Magdalena Sosnowska z Ruchu Narodowego, na trzecim lekarz Marcin Sowiński, o którym zrobiło się głośno po tym, jak media napisały, że miał promować sprzęt do leczenia autyzmu.
W okręgu koszalińskim liderem listy ma być Jan Adamczyk, który sam o sobie mówi, że jest radcą prawnym zaangażowanym w działalność społeczną, miłośnikiem sportu, kultury i literatury.
Na drugim miejscu znalazła się Urszula Jarzyńska, która pracuje jako nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim i reprezentuje Ruch Narodowy. Na trzecim miejscu listy znalazł się Sławomir Sala - jak pisze o sobie: mąż, ojciec, katolik tradycjonalista i konserwatysta. Przeciwnik obowiązkowych szczepień, pakietów klimatycznych, a także - jak to ujmuje - "ukrainizacji Polski".
Kandydaci Konfederacji w okręgu 40:
1. Jan Adamczyk
2. Urszula Jarzyńska
3. Sławomir Sala
4. Agata Radek
5. Piotr Karpiński
6. Andrzej Zieliński
7. Jan Sobiesierski
8. Róża Kursa
9. Łukasz Kurek
10. Antoni Gadzina
11. Jolanta Cecka
12. Ryszard Masian
13. Dagmara Chamera
14. Mariusz Ratajczak
15. Edyta Kozak
16. Dariusz Kot
Kandydaci Konfederacji okręg 41
1. Marcin Bedka
2. Magdalena Sosnowska
3. Marcin Sowiński
4. Dariusz Olech
5. Grzegorz Piątkowski
6. Danuta Roszkowiak
7. Sylwester Roszak
8. Tomasz Klimaszewski
9. Łukasz Podolski
10. Tomasz Polański
11. Grażyna Zajkowska
12. Monika Arlt
13. Joanna Gerlecka
14. Mirosław Kłosowski
15. Anna Harasimowicz
16. Anna Gawrońska
17. Grzegorz Gierek
18. Małgorzata Wasilewska
19. Michał Jakubowski
20. Małgorzata Rudzka
21. Jakub Andrzejewski
22. Agnieszka Podgórska Borysewicz
23. Łukasz Potyrała
24. Artur Szczodry