Blisko 250 wystawców, wielu znanych autorów i dziesiątki wydarzeń - będzie można znaleźć, spotkać i doświadczyć na tegorocznych Targach Książki w Katowicach, które odbędą się od 3 do 5 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK).

Jak wynika z zapowiedzi samorządu Katowic, który jest współgospodarzem wydarzenia, przedsięwzięcie przygotowuje Fundacja Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki Historycznej, a gościem specjalnym będzie Wolna Białoruś.

Znacznie powiększy się - względem poprzednich edycji - targowa powierzchnia: udział w targach potwierdziło blisko 250 wystawców, wśród nich grupa niezależnych wydawców białoruskich i ukraińskich, którzy zaprezentują ofertę na stoisku Wolnej Białorusi oraz na zbiorczym stoisku ukraińskim. Nowym elementem programowym Targów będą: Spotkania z Nauką.

Spotkania autorskie, panele i debaty

Przez trzy dni w MCK na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy pisarzy. Udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedzieli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Barbara Kosmowska, Natalia de Barbaro, Tomáš Forró, czy Jacek Tacik.

Kolejni autorzy, którzy mają pojawić się w Katowicach, to: Rafał Kosik i Katarzyna Kobylarczyk, Joanna Flis, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta, Anna Górna. Dla wielbicielek literatury +young adult+ powstała specjalna strefa, gdzie będzie można zdobyć podpis m.in. Weroniki Ancerowicz, Joanny Balickiej, Katarzyny Barlińskiej, Marty Bijan, Marty Łabęckiej, Angeliki Łabudy, Moniki Marszałek czy Izabeli Nowaczyk.

Spotkania na scenach poprowadzą: Piotr Dobrołęcki, Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja, a wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.

Gość specjalny targów

Gościem specjalnym Targów Książki w Katowicach będzie Wolna Białoruś. Swoje publikacje - na 60-metrowym stoisku - zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa. W programie Wolnej Białorusi znajdą się też spotkania autorskie i sesje autografów. Do Katowic, na spotkania z czytelnikami, przyjadą m.in.: Uładzimir Niaklajeu, Sasza Filipienka, Natalia Rusiecka, Waler Bułhakau, Wał Klement, Heinrich Kirschbaum i Taćciana Niadbaj - przewodnicząca Białoruskiego PEN-u.

Instytut Książki Białoruskiej rozpocznie targowy blok wydarzeń Wolnej Białorusi prezentacją książki "Aleś", poświęconą Alesiowi Bialackiemu, więźniowi politycznemu, laureatowi Nagrody Nobla i cyklu książek o białoruskich więźniach politycznych. W dalszej części programu m.in. dyskusja "Białoruska książka: wyzwania i perspektywy", prezentacje nowości wydawniczych czy przekładów polskich autorów na język białoruski.

Organizatorami wystąpienia Wolnej Białorusi na Targach Książki w Katowicach są Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi, Instytut Książki Białoruskiej i Fundacja Historia i Kultura.

 

Spotkania z Nauką

Nowością tegorocznych Targów Książki w Katowicach będzie blok wydarzeń i sektor wystawienniczy pod nazwą Spotkania z Nauką. Zaprezentują się wydawcy akademiccy, u których będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki przez trzy dni odbywać się będą spotkania z ekspertami i pasjonatami m.in. z dziedziny matematyki, fizyki jądrowej, fizyki medycznej, historii, literaturoznawstwa, biologii, ochrony środowiska czy treningu uważności.