Bytom słynie z pięknych kamienic. Jak przypomniał Urząd Miasta, ze względu na bogactwo architektury secesyjnej, Bytom przez lata nazywany był "małym Wiedniem". Część z kamienic w Śródmieściu znalazła się na stworzonym właśnie Szlaku Architektury Secesyjnej. Można wybrać się na około półtoragodzinny spacer, by zobaczyć wszystkie wyróżnione budynki.

Na Szlaku Architektury Secesyjnej znajduje się 35 obiektów. To 34 kamienice i budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (dawniej Miejskiej Katolickiej Szkoły Realnej) - prawdziwa perełka secesji.

To jest reprezentacyjny budynek. Urzędy czy szkoły wznoszono z lepszych materiałów, z większym rozmachem. To jest budynek wolnostojący, można go oglądać z każdej strony, wyróżnia się stylem - mówi Marek Wójcik, pasjonat bytomskiej architektury oraz przewodnik turystyczny, który stworzył opisy obiektów, które znalazły się na Szlaku. 

Trasa Szlaku Architektury Secesyjnej prowadzi od Rynku i przyległych do niego ulic: Jainty, Gliwickiej, Rycerskiej, przez pl. Sikorskiego do ulicy Moniuszki i Dworcowej. 

Na wybranych kamienicach zamontowane zostały tablice informacyjne, z których turyści i przechodnie mogą dowiedzieć się nieco więcej o mijanych zabytkach. 

Na ok. półtoragodzinny spacer Szlakiem Architektury Secesyjnej można wybrać się z mapą dostępną nieodpłatnie w biurze promocji Bytomia na rynku

Można też ją pobrać z sieci. Na stronie urzędu miejskiego jest też specjalna zakładka dotycząca szlaku.

Opracowanie: