Położony w północno-zachodniej części woj. śląskiego Lubliniec został przedstawiony na wprowadzonym w piątek do obiegu znaczku pocztowym z serii "Miasta polskie". W tym roku to 23-tysięczne miasto - jedno z najstarszych na Śląsku - obchodzi swoje 750-lecie.
Miasto powstało wokół zamku myśliwskiego i kaplicy, które około 1272 roku zbudował książę Władysław Opolski. Według legendy, polujący w lublinieckich lasach książę miał powiedzieć "Lubi mi się tu być" - to popularne w Lublińcu wytłumaczenie dzisiejszej nazwy miasta.
Poświęcony Lublińcowi znaczek wydano w nakładzie 2 milionów egzemplarzy. Przedstawia on fragment fontanny z rzeźbą małej dziewczynki - na cześć Edyty Stein, patronki miasta. Przyszła święta - pochodząca z żydowskiej rodziny karmelitanka, mistyczka i filozof - jako mała dziewczynka bywała w Lublińcu u dziadków. W ich dawnym domu działa dziś Muzeum Pro Memoria Edith Stein. Na znaczku jest też lubliniecki kościół św. Mikołaja - najstarszy obiekt sakralny w mieście.
Lubliniec to jedno z najstarszych miast Śląska; otoczone licznymi kompleksami leśnymi, skrywa wiele barwnych opowieści, skarbów historii i przyrody (...). Wierzę, że nasze wydawnictwa dotyczące tej emisji zaciekawią na tyle naszych klientów, że będą chcieli bliżej poznać dzieje tego zaskakującego miasta - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, cytowany w piątkowym komunikacie poczty.
Oprócz znaczka, Poczta Polska wydaje również kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), przedstawiającą fotografię zamku w Lublińcu autorstwa Daniela Dmitriewa.
Cykl znaczków "Miasta polskie", w ramach którego przedstawiono Lubliniec, zapoczątkował grafik Andrzej Gosik, korzystając z techniki akwarelowej. Maria Dziekańska zaprojektowała znaczki prezentujące Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice i Częstochowę, Jerzy Pietras - Gorzów Wielkopolski, a Monika Żyła-Kwiatkowska - Chorzów. Dotąd w tym cyklu przedstawiono blisko 30 polskich miast.
Główne obchody 750-lecia Lublińca odbyły się przed tygodniem. Podczas uroczystej sesji rady miejskiej, miastu oficjalnie nadano hymn i miejski baner, zaś do grona honorowych obywateli Lublińca dołączyli biskup gliwicki Jan Kopiec i związany z miastem menedżer Fryderyk Zębik.
Przedstawiciele władz Lublińca podkreślali jego rozwój w minionych latach, kiedy w infrastrukturę miasta zainwestowano ponad 500 mln zł. Lubliniec jest otoczony lasami. Wokół niego jest ok. 120 km ścieżek rowerowo-pieszych, zalewy oraz tereny rekreacyjne.