Oczy wszystkich miłośników kina powinny zwrócić się w najbliższym czasie na Sanok. W czwartek rozpoczyna się tam piąta edycja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. W programie m.in. plenerowe pokazy filmowe, spotkania z aktorami, spacery śladami słynnych lokacji filmowych czy koncerty.
Piękne górskie krajobrazy w połączeniu z charakterystyczną drewnianą zabudową od lat stanowią magnes przyciągający tutaj ludzi filmu - mówi o Sanoku Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej, współodpowiadającej za organizację wydarzenia.
Piąta odsłona Podkarpackiego Szlaku Filmowego wystartuje w czwartek wieczorem w Sanoku i potrwa do niedzieli.
W programie znalazło się łącznie 40 różnych atrakcji i wydarzeń, w tym projekcje kina plenerowego, spotkania z ludźmi filmu, m.in. z aktorami Olgierdem Łukaszewiczem, Aleksandrą Konieczną, Erykiem Lubosem, Mariuszem Bonaszewskim, spacery śladem lokacji filmowych oraz koncerty. Impreza odbywać się będzie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, w Muzeum Historycznym oraz w kinie Sanockiego Domu Kultury.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Sanocką edycję Podkarpackiego Szlaku Filmowego rozpocznie w czwartkowy wieczór premiera dokumentu "Przepraszam za marzenia" Rafała Gużkowskiego o himalaiście Łukaszu Łagożnym, który zdobył Koronę Ziemi. Po projekcji przewidziano spotkanie z reżyserem i bohaterem produkcji.
W piątek po raz pierwszy w Sanoku pokazany zostanie film "Z wnętrza". To dokumentalny pamiętnik Zdzisława Beksińskiego, w całości złożony z taśm VHS nagranych przez artystę. Również tej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserami obrazu - Cezarym Grzesiukiem, Tomaszem Szwanem i Krystianem Kamińskim.
Na czwartkowy i piątkowy wieczór zaplanowano również kinowe maratony. Przez dwa dni widzowie zobaczą historyczno-przygodowy serial "Crimen" z 1988 r. z Bogusławem Lindą w roli głównej (po trzy odcinki każdego dnia).
Jednak najwięcej wydarzeń odbędzie się w weekend. Wśród atrakcji Podkarpackiego Szlaku Filmowego znalazły się m.in.: warsztaty dla całych rodzin z technik filmowych i tworzenia filmowych rekwizytów oraz scenografii, które w skansenie poprowadzi Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"; pokazy filmu przygodowego "Oko proroka" i jego kontynuacji "Przeklęte oko proroka", quizy filmowe z nagrodami.
Jak co roku Podkarpacki Szlak Filmowy uświetnią koncerty. Wystąpi m.in. Mikołaj Trzaska - ikona jazzowej awangardy, twórca muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego, a w zabytkowym kościele na terenie sanockiego skansenu zagra folkowo zespół Wernyhora.
Szczegółowy program dostępny jest: tutaj.
Podkarpacki Szlak Filmowy to inicjatywa realizowana przez Podkarpacką Komisję Filmową od 2020 r., której celem jest edukacja filmowa, popularyzowanie kinematografii i twórców filmowych, a także dokumentowanie i upowszechnianie miejsc i historii związanych z produkcjami powstałymi w regionie.
Wcześniejsze edycje odbywały się w Jaśliskach (gdzie realizowano zdjęcia m.in. do "Bożego Ciała" Jana Komasy), Przemyślu (tam powstały m.in. "Wataha" HBO czy "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy), Bieszczadach i Jarosławiu (gdzie kręcono sceny m.in. do filmów "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Eter" Krzysztofa Zanussiego czy "Najlepsze w świecie" Stanisława Jędryki).
W Sanoku powstało ponad 20 filmów i seriali, m.in. "Jak daleko stąd, jak blisko", "Wołyń" czy serial telewizyjny "1920. Wojna i miłość".