Krosno oraz pobliskie okolice miasta są tematem wystawy ukraińskiego malarza Valerii Franczuka. Obrazy jego autorstwa można obejrzeć w miejscowym Muzeum Podkarpackim.
Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy - powiedział PAP dyrektor muzeum Jan Gancarski.
Franczuk w marcu tego roku, po napaści rosyjskiej na Ukrainę, opuścił Kijów i wraz z najbliższą rodziną wyemigrował do Polski. Osiadł w Krośnie, gdzie mógł tworzyć w "Pracowni na piętrze" w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prowadził również zajęcia w liceum plastycznym i szkole muzycznej.
Na ekspozycji "Krośnieńskie inspiracje" zaprezentowano 76 prac. Autor utrwalił na nich Krosno oraz najbliższe okolice miasta.
Franczuk urodził się w 1950 roku we wsi Zeleny w obwodzie chmielnickim. Jego matka Maria z domu Kobylańska była Polką.
W 1980 roku zamieszkał w Kijowie. W 1986 roku ukończył Kijowski Instytut Sztuki na wydziale grafiki. W twórczości Franczuka dominują obrazy wykonane techniką olejną na płótnie lub kartonie, a także grafika.
Tematyka jaką podejmuje to: pejzaż, architektura, martwa natura oraz problematykę Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933).
Ta ostatnia przestrzeń artystycznego wyrazu, w której artysta bazuje na wspomnieniach rodzinnych, głównie swojej matki, która przeżyła okres Wielkiego Głodu, przyniosła mu szczególne uznanie oraz szereg nagród i odznaczeń - przypomniał Gancarski.
Za swoje osiągnięcia w 2015 roku otrzymał status artysty narodowego Ukrainy.
Twórczość Franczuka była pokazywana na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach na Ukrainie i w Polsce. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie.