Koszty związane z zakupem nowego samochodu do firmowej floty pojazdów można pokryć na wiele sposobów. Najpopularniejsza opcja to klasyczny leasing, w ramach którego przedsiębiorca spłaca całą wartość pojazdu przez czas określony w umowie. Są jednak pewne alternatywy dla takiego rozwiązania. Jedną z nich jest pożyczka leasingowa. Przejdź dalej i poznaj różnice pomiędzy standardowym leasingiem samochodowym a pożyczką leasingową.

Leasing samochodowy czy pożyczka leasingowa - kiedy wybrać konkretne rozwiązanie?

Pomiędzy leasingiem na samochód a pożyczką leasingową występuje kilka elementarnych różnic. Ogólnie można ująć to w ten sposób, że leasing stanowi pewną formę dzierżawy pojazdu przez określony czas, natomiast pożyczka leasingowa z zasady działa podobnie jak kredyt bankowy.

A zatem kiedy wybrać poszczególne formy finansowania? Pożyczka leasingowa będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • zamierzasz korzystać z podmiotowego lub przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT,
  • planujesz doposażenie przedsiębiorstwa w nowe środki trwałe w postaci maszyn i urządzeń, dla których stosowane są niższe stawki podatku VAT,
  • chcesz uzyskać dotację unijną na kupiony sprzęt do firmy.

Dodatkowo w ramach pożyczki leasingowej firma od razu staje się właścicielem przedmiotu umowy. Na leasing warto zdecydować się wtedy, kiedy przedmiotem leasingu jest wyłącznie samochód, a także wtedy, kiedy chcesz zapłacić podatek VAT jednorazowo podczas podpisywania umowy (leasing finansowy).

Spłata pożyczki leasingowej - jak to wygląda w praktyce?

Podpisując umowę pożyczki leasingowej, zyskujesz możliwość sfinansowania dowolnie wybranego środka trwałego w dowolnie wybranym okresie. Taka forma finansowania to ogromna elastyczność po stronie przedsiębiorcy. W ramach pożyczki leasingowej:

  • wybierasz okres finansowania dopasowany do swoich potrzeb - od kilku miesięcy do nawet 10 lat,
  • dostosowujesz wysokość miesięcznej raty zobowiązania do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
  • przedmiot umowy automatycznie wchodzi w majątek przedsiębiorstwa.

W praktyce spłata pożyczki leasingowej odbywa się w miesięcznych ratach zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Co może być przedmiotem finansowania w ramach pożyczki leasingowej?

Pożyczka leasingowa to oferta dla przedsiębiorców, którzy chcą wygodnie pokryć koszty zakupu takich rzeczy, jak:

  • specjalistyczne samochody,
  • pojazdy ciężarowe,
  • urządzenia medyczne,
  • sprzęt diagnostyczny,
  • maszyny przemysłowe.
  • sprzęt IT.

Pieniądze z pożyczki leasingowej mogą być przeznaczone na dowolnie wybrany przedmiot. Dzięki temu firma zyskuje możliwość optymalizacji kosztów zakupu np. nowego wyposażenia gabinetu stomatologicznego.

Jeśli prowadzisz firmę i korzystasz ze zwolnienia podatkowego lub po prostu zamierzasz kupić cokolwiek innego niż samochód osobowy, wtedy zdecyduj się na pożyczkę leasingową. To wygodne rozwiązanie, z którego można skorzystać z minimum formalności i w 100% przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu lub biura.

Jak ubiegać się o pożyczkę leasingową? Krok po kroku

Proces ubiegania się o pożyczkę leasingową jest tak prosty, jak w przypadku podpisywania umowy leasingu finansowego lub operacyjnego. Aby skorzystać z oferty pożyczki leasingowej, musisz:

  1. Wybrać przedmiot, który ma zostać sfinansowany w ramach pożyczki od firmy leasingowej.
  2. Wypełnić wniosek o przyznanie pożyczki leasingowej na konkretną kwotę i okres spłaty.
  3. Podpisać umowę na przedstawionych warunkach.

Po dopełnieniu formalności możesz korzystać np. z zakupionego sprzętu medycznego w klinice medycyny estetycznej i skorzystać z możliwości pełnej amortyzacji kosztów ze względu na włączenie sprzętu do majątku firmowego.

Podsumowując: pożyczka leasingowa to forma finansowania działająca na podobnych zasadach jak kredyt bankowy. Różnicą jest jedynie fakt, że instytucją finansującą jest leasingodawca, a środki muszą zostać przyznane na określony cel, który jest jednocześnie zabezpieczeniem dla podpisanej umow