Protesty lekarzy pomogły! Katedra i Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) pozostanie w swojej dotychczasowej lokalizacji. Taką decyzję podjęły władze UMP oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
Pacjenci z chorobami tropikalnymi, którzy trafią do Poznania, nadal będą leczeni w dotychczasowym miejscu. Mamy finał głośnej sprawy związanej z przenosinami Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych poznańskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
W grudniu senat uczelni podjął decyzję o przenosinach katedry i kliniki do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Powodem miały być złe warunki budynku przy ul. Przybyszewskiego, gdzie leczone są choroby tropikalne. Jednak rozmowy z dyrekcją szpitala im. Strusia stanęły w miejscu, a lekarze z ul. Przybyszewskiego nie zgadzali się na zmiany.
Mamy się tam przenieść, uchwała senatu wchodzi w życie 1 marca. Ma to swoje konsekwencje, jeśli chodzi o nauczanie studentów i ma też konsekwencje, jeśli chodzi o dalsze funkcjonowanie. Nie wiemy, ile dostaniemy łóżek, czy w ogóle je dostaniemy. Nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza praca - mówił w styczniu w rozmowie z RMF FM dr Szymon Nowak z oddziału Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych.
Jak się jednak okazuje klinika zostaje w dotychczasowym miejscu. Władze Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego podjęły taką decyzję po konsultacji z ministrem zdrowia.
Zdajemy sobie sprawę z fatalnych warunków lokalowych oddziału mieszczącego się na poddaszu, co było jedną z głównych przesłanek propozycji przeniesienia, jednakże z racji na oczekiwania pacjentów, a w szczególności środowisk misjonarskich, których przedstawiciele często korzystają z porad w zakresie chorób tropikalnych, zmieniono dotychczasowe zamierzenia - czytamy w oświadczeniu władz uczelni i dyrekcji szpitala.
Do czasu wybudowania pierwszej części nowego szpitala klinicznego, Katedra i Klinika Chorób Tropikalnych zostają w dotychczasowej lokalizacji. Potem zostaną przeniesione do innych części szpitala przy ul. Przybyszewskiego, a docelowo mają działać w nowym budynku szpitala klinicznego.
Decyzją Senatu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, działalność naukowa i dydaktyczna w zakresie chorób tropikalnych będzie prowadzona w ramach Pracowni Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych powołanej przy Katedrze i Klinice Chorób Zakaźnych.