Tatar, a właściwie befsztyk tatarski, to niewątpliwie król karnawałowych przysmaków. Ten tradycyjny przygotowywany jest ze świeżego, surowego, drobno siekanego mięsa wołowego – z polędwicy lub ligawy. W RMF FM sprawdziliśmy jak przygotować tradycyjnego tatara.
Tatar wołowy to prawdziwy kulinarny król karnawału! Podawany jako przystawka powinien być przyrządzany świeży i z jak najlepszej jakości mięsa. Najlepiej jeśli będzie to wołowa polędwica lub ligawa.
Później mamy dodatki - i tu dużo zależy od upodobań. Ja używam czerwonej cebuli, ogórka konserwowego, musztardy francuskiej, żółtka pasteryzowanego, majonezu z oliwy lubczykowej, sól, pieprz, no i marynowanego borowika. To wszystko sprawia, że ten tatar jest tradycyjny, ale z taką nowoczesną nutą - wyjaśnia Kajetan Świokła, szef kuchni w podpoznańskim Instytucie Skrzynki.
Wołowina potrzebna do przygotowania tatara powinna być świeża, dobrej jakości, oczyszczona i drobno posiekana. Lepiej unikać mielenia mięsa - radzi szef kuchni.
Wariacji na temat tatara może być kilka i nie dotyczą one wyłącznie wołowej podstawy tej przystawki. Można zrobić też tatara z łososia lub śledzia, ale są też tatary warzywne, które ostatnio też ciekawie się sprawdzają. To na przykład tatar z pieczonej papryki lub żółtego buraka. Wiadomo, że wtedy wszystkie dodatki trzeba dobrać inaczej niż w przypadku tego tradycyjnego tatara - wyjaśnia Kajetan Świokła.
Jak wyjaśnia szef kuchni, tatary rybne oraz wegetariańskie i wegańskie to alternatywa powstała w oczekiwaniu na potrzeby klientów. Podpatrujemy też trochę z zachodu. Tam jest to wszystko nieco bardziej rozbudowane, ale w Polsce cieszą się też sporą popularnością.
Nasz reporter wybrał się do kuchni w Dworze Skrzynki, gdzie na przystawkę podawany jest właśnie tatar wołowy. Kajetan Świokła przygotował go od podstaw.