Pływające mandarynki i drzewa uznane za wymarłe miliony lat temu można spotkać w poznańskich parkach. Chodzi o metasekwoję chińską, która została ponownie odkryta w 1941 roku.
W Poznaniu jest 45 parków miejskich o łącznej powierzchni 330 hektarów. Można w nich spotkać nietypowe okazy. W parku na osiedlu Bolesława Śmiałego i Stefana Batorego można spotkać drzewa o wielkim znaczeniu. Są to metasekwoje - tłumaczy Klaudia Beker z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Te drzewa iglaste uznawane były za wymarłe i znajdowane jedynie w skamielinach sprzed 100 milionów lat. W 1941 roku pewien chiński leśnik odnalazł 3 żyjące okazy. Jak się później okazało, znajdują się także w wielu innych miejscach.
To nie jedyne ciekawe okazy, które można zobaczyć podczas spacerów po poznańskich parkach. Za jeden z najważniejszych terenów zielonych w Poznaniu uznać można Cytadelę. Swego czasu była wojskową fortecą, używaną przez Niemców podczas II wojny światowej. Twierdza została mocno zniszczona i wiele lat zajęło przywrócenie parkowi dawnego piękna - tłumaczy Klaudia Beker. W ramach przebudowy, kiedy została przekształcona w park, pojawiły się tam miejsca takie jak: duży staw, ścieżki spacerowe i kilka ogrodów kwiatowych, powstało także rosarium. Prezentowane są tam kolekcje róż, w tym zarówno odmian historycznych, jak i współczesnych. W pewnym momencie znajdowało się tam 45 tys. róż w 200 odmianach.
Na terenie parku znajdują się gatunki roślin i zwierząt, które są chronione. Są to między innymi: bluszcz pospolity, pióropusznik strusi, cebulica dwulistna oraz barwinek pospolity. Do chronionych gatunków drzew należą jarząb szwedzki oraz cis pospolity. Wśród zwierząt objętych ochroną można tam znaleźć jeża europejskiego, tchórza, łasicę oraz wiewiórkę pospolitą.
Ważnym zielonym miejscem miasta jest też park Sołacki. Założona w 1908 roku - według projektu Hermanna Kube - enklawa zieleni zachwyca krajobrazowym charakterem utrzymanym w stylu angielskim. Rośnie tu ponad 3 tysiące drzew oraz 12 tysięcy krzewów, wśród których znajdują się zarówno europejskie, jak i egzotyczne gatunki, takie jak klon srebrzysty czy choina kanadyjska - tłumaczą urzędnicy. Do rzadko spotykanych, a obecnych tam okazów ptaków zaliczyć można np. azjatyckie mandarynki i dzięciołki, a także unikatowe gatunki grzybów, są to m.in. trufla ruda, podziemniaczek oraz płomiennica zimowa.